• 2010-06-14

Zasada Dżucze jako przykład fabularyzacji kina dokumentalnego

17 czerwca 2010 roku we Wrocławiu odbędzie się pokaz filmu Zasada Dżucze Jima Finna oraz będzie miała miejsce projekcja Dzień w którym pękło niebo w reżyserii Karola Białasa. Po filmach odbędzie się dyskusja na temat fabularyzacji dokumentu, w której udział weźmie m.in.: reportażysta Jacek Antczak. Organizatorem jest Akademia Filmu Dokumentalnego MovieWro.

Zasada Dżucze

Zasada Dżucze, The Juche Idea, reż Jim Finn

Zasada Dżucze, The Juche Idea, reż. Jim Finn  2008 , USA

Marksistowsko-leninowski dokument muzyczny? Jim Finn, samozwańczy partyzant sztuki propagandowej, tym razem rozprawia się z północnokoreańskim konceptem juche równie przewrotnie, co spektakularnie. Juche (czyt. dżucze), termin ukuty w 1955 r. przez wielkiego wodza, Kim Il-sunga, oznacza z grubsza tyle, co samowystarczalność. O ile początkowo miał znaczenie wyłącznie polityczne (jedynymi sojusznikami Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej były Chiny i Albania), to pod koniec lat 60. dzięki następcy Kim Il-sunga, zyskał kontekst kulturowy. Kim Dzong-il, fanatyczny kinoman, napisał traktat, w którym juche stała się obowiązującą postawą w północno-koreańskiej kinematografii.

The Juche Idea jest anarchistycznym w duchu i formie filmem, śmiało burzącym granicę między fikcją a dokumentem. Jim Finn miesza archiwalne fragmenty koreańskich produkcyjniaków z pełnymi wytrawnego humoru lekcjami angielskiego kapitalistycznego (opartymi na lekcjach emitowanych przez Radio Głos Ameryki) oraz angielskiego socjalistycznego (według rozmówek angielsko-koreańskich); wprowadza autentyczny wątek kryminalny w osobie uprowadzonej z Korei Południowej artystki wideo oraz eksperymentalny film sience fiction zrealizowany według reguł juche. Prawdziwie wywrotowy, rewolucyjny freestyle.

Dzień, w którym pękło niebo, reż. Karol Białas, 2009, Polska

Poszukiwanie wolności… …miłości… …miejsca… Impresja dokumentalna opowiadająca o byłym perkusiście Dżemu, samotniku żyjącym na wybudowanej przez siebie barce.

kino Warszawa Sala-NOT (dawne kino Atom)
ul. Piłsudskiego 74
Wrocław

Dodaj komentarz