• 2010-06-09

Letnia Akademia Jazzu

Od 1 lipca do 20 sierpnia 2010 roku w Wytwórni w Łodzi będzie miało miejsce coroczne święto fanów jazzu. Już po raz trzeci łódzki klub muzyczny organizuje warsztaty z gwiazdami jazzu oraz koncerty odbywające się pod nazwą Letnia Akademia Jazzu. Tegoroczną edycję cyklu zainauguruje koncert The Manhattan Transfer.

To kolejne lato z jazzem w Łodzi. Klub Wytwórnia, angażując się regularnie w promocję jazzu, staje się z miesiąca na miesiąc jednym z najprężniejszych ośrodków jazzowych w Polsce. Organizowany przez Wytwórnię cykl Letnia Akademia Jazzu co roku umożliwia wielbicielom tego gatunku udział w zaplanowanych na cały okres wakacyjny wykładach, warsztatach i prelekcjach, prowadzonych przez wybitnych muzyków i specjalistów w dziedzinie jazzu oraz koncertach wykładowcy lub jego zaprzyjaźnionej formacji (po których nastąpi wspólne jam session mistrza z uczniami). Podczas tegorocznej akademii programy znalazły się ponadto projekcie filmów z serii Ken Burns Jazz (dzięki uprzejmości American Corner Łódź).

The Manhattan Transfer – muzycy zagrają pierwszy i jedyny koncert w Łodzi. Ich swingujące brzmienie (nawiązujące stylistycznie do muzyki Nowego Jorku z lat 20. ubiegłego wieku) w połączeniu ze świetną techniką wokalną artystów zawojowało cały muzyczny świat. Zespół niejednokrotnie zdobywał nagrody Grammy (np. w 1981 roku był pierwszym zespołem w historii, który wygrał zarówno w kategorii jazz jak i muzyka popularna lub w 1985 roku, kiedy to ich album Vocalese był nominowany do Grammy aż dwunastokrotnie, co uczyniło go drugim po Thrillerze Michaela Jacksona albumem nominowanym w największej ilości kategorii). Na koncercie w Wytwórni usłyszymy zarówno najnowsze kompozycje z ich ostatniej, wydanej w 2009 roku płyty, Chick Corea Songbook, jak i najpopularniejsze przeboje.

Podczas tegorocznej Akademii jej uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę na temat współczesnej perkusji, instrumentów dętych, gitary elektrycznej i basowej, a także technik wokalnych. Prelegentami będą m.in. Cezary Konrad, Grzegorz Nagórski, Piotr Żaczek, Bernard Maseli, Elżbieta Zapendowska, Marek Raduli. Wieczorami natomiast scena Wytwórni będzie należeć do: The Manhattan Transfer, Oktawii Kawęckiej oraz Big Bandu Akwarium Wojciecha Karolaka, Grzegorza Nagórskiego, Tomasz Szukalski Quartet, Projektu Grzegorza Rogali, Squadu Marka Radulego. Swego rodzaju muzycznym epilogiem III Letniej Akademii Jazzu będzie dwudniowy (odbywający się 19 i 20 sierpnia 2010 roku), autorski projekt warsztatowo-koncertowy Michała Urbaniaka – Urbanator Days. Podczas tych dwóch dni Michał Urbaniak poprowadzi warsztaty oraz zagra specjalny koncert połączony z jam session razem z uczestnikami warsztatów.

Program III Letniej Akademii Jazzu:

1 lipca 2010 roku – inauguracja – koncert Manhattan Transfer
8 lipca 2010 roku – wykład Cezary Konrad / koncert Oktawia Kawęcka Big Band Akwarium oraz Wojciech Karolak na organach Hammonda
15 lipca 2010 roku – wykład Grzegorz Nagórski / koncert Grzegorz Nagórski
22 lipca 2010 roku wykład Piotr Żaczek / koncert HeFi & Krzesimir Dębski
29 lipca 2010 roku wykład Bernard Maseli / Tomasz Szukalski Quartet
5 lipca 2010 roku wykład Elżbieta Zapendowska / koncert Grzegorz Rogala Jewish Project
12 lipca 2010 roku wykład Marek Raduli / koncert Squad
19 lipca 2010 roku warsztaty Urbanator – Michał Urbaniak / koncert Urbanator – Michał Urbaniak

Letnia Akademia Jazzu to autorski projekt Klubu Wytwórnia w Łodzi, który powstał z myślą o miłośnikach jazzu oraz młodych muzykach zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności i pragnących realizować swoje pasje. Ideą cyklu jest bogata oferta koncertowo – warsztatowa, wychodząca zarówno naprzeciw instrumentalistom, jak i wokalistom jazzowym. Podczas akademii jej uczestnicy co roku poszerzają swoją wiedzę na temat współczesnej perkusji, instrumentów dętych, gitary elektrycznej i basowej, a także technik wokalnych.

Letnia Akademia Jazzu
Klub Wytwórnia w Łodzi
Od 1 lipca do 20 sierpnia 2010 roku

Dodaj komentarz