• 2010-06-07

Wystawa Beruhrungen, dotyk człowieka

26 maja 2010 roku została otwarta wystawa Berührungen, dotyk człowieka w Ambasadzie Niemiec, przez Ambasadora, Michaela Gerdts oraz Jolantę Czajka, kurator wystawy.

Andrzej Fogtt "Drzewo", Sylwester Ambroziak, cykl "Oczekujace"

Andrzej Fogtt "Drzewo", Sylwester Ambroziak, cykl "Oczekujace"

Zatytułowaliśmy naszą wystawę Berührungen, dotyk człowieka, by pokazać, jak bardzo emocjonalnie kształtują się przyjazne stosunki polsko-niemieckie. Chcemy, by wystawa stała się okazją do spotkań z ludźmi, do rozmów. Chcemy otworzyć podwoje naszej ambasady i pokazać ją warszawiakom – powiedział Ambasador.

Wystawa została przygotowana w ścisłej współpracy pomiędzy Ambasadą Niemiec i PracowniaGaleria, jako pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Ambasador wyraził nadzieję, że wystawa Berührungen, dotyk człowieka, pokazana zostanie później w Berlinie, zaś w przyszłym roku w Ambasadzie otwarta zostanie kolejna wystawa – tym razem prac współczesnych artystów niemieckich.

Marian Solisz, "Kreski VII"

Marian Solisz, "Kreski VII"

W czasie wernisażu została przeprowadzona aukcja charytatywna na rzecz ofiar obecnej powodzi. Wszyscy artyści, biorący udział w wystawie Berührungen, dotyk człowieka, przekazali swoje prace, które następnie zostały wylicytowane przez wspaniałych gości wernisażu. Aukcję prowadziła Pani Katarzyna Dowbor. Uzyskane środki w wysokości 26 500 zł. zasiliły konto Czerwonego Krzyża, Powódź, 2010.

Założeniem wystawy Berührungen, dotyk człowieka jest zatrzymanie się tutaj, wśród obrazów i rzeźb, które razem tworzą unikalną przestrzeń metafizycznego dotyku sztuką. Jest to moment przeżywania, tu i teraz, między nami. Dzisiaj szczególny – powiedziała w czasie otwarcia Jolanta Czajka

Wystawa pokazuje prace Jarosława Perszko, w tym z najnowszego cyklu W pół drogi, fragment instalacji multimedialnej Izabeli Gustowskiej Life is a story“, obrazy Andrzeja Fogtt z cyklu Żywioły, 2010, kolekcję prac Wojciecha Pąkowskiego z lat 1987-2010, pod wspólnym tytułem Zatrzymane, zawieszone w czasie, wielkoformatowe obrazy Mariana Solisza: Obiekty, Kreski, Makulatura. Bliżej natury, w przylegających ogrodach można zobaczyć ekspozycję prac Sylwestra Ambroziaka, z cyklu Oczekujące i Bez tytułu.

W przebywaniu, w przeżywaniu tkwi tajemnica zatrzymania się, aby móc być, cieszyć się, wierzyć, myśleć czysto. Aby zauważać, to co jest prawdziwe, bo to dzieje się teraz. I wtedy nie musimy niczego sprawdzać dotykiem. Ma on już tyko znaczenie metafizyczne, jakie proponuje nam w swoim pojmowaniu tego zjawiska, sztuka. (fragment tekstu Berührungen, dotyk człowieka, J. Czajka)

Berührungen, dotyk człowieka
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec i PracowniaGaleria w Warszawie

Dodaj komentarz