• 2010-06-02

Festiwal Globaltica

23 lipca 2010 roku w Gdyni rozpocznie się Festiwal Globaltica – World Cultures Festival. Porywające cygańskie rytmy z Bałkanów, w wykonaniu jednej z najciekawszych rumuńskich orkiestr dętych – po raz pierwszy w Polsce, w zabytkowym Parku Jana III Sobieskiego, na Kolibkach, wystąpi grupa FANFARE VAGABONTU.

Maria Pomianowska

Maria Pomianowska

Ich ognista muzyka, przepełniona jest pasją, którą artyści próbują przekazać słuchaczom podczas koncertów, które często ciągną się do samego rana. FANFARE VAGABONTU po raz pierwszy podbiła festiwalowe sceny Europy w czerwcu 2005 roku. Grupa pochodzi z Mołdawii (z tego samego regionu w Rumunii, z którego wywodzi się światowa gwiazda muzyki cygańskiej – zespół Fanfare Ciocarlia) i prezentuje pełną energii i radości tradycyjną muzykę południowo-wschodniej Europy w surowych aranżacjach na tuby, trąbki i instrumenty perkusyjne.

Grupa, której liderem i założycielem jest trębacz Ghiorgita Iorga składa się z siedmiu muzyków, z których każdy jest wirtuozem swego instrumentu. Wszyscy członkowie zespołu wychowali się w sąsiadujących ze sobą mołdawskich wioskach: Zece Prajini, Doaga, Pungiesti i znali się wcześniej doskonale z występów na licznych przyjęciach weselnych, chrzcinach i pogrzebach, ponieważ muzyka wciąż odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu mieszkańców północnej Rumunii.

Instrumenty dęte blaszane zostały wprowadzone w tym regionie przez Turków osmańskich, którzy okupowali Bałkany w XIV i XV wieku. Na trąbkach i tubach grają w zasadzie wyłącznie mężczyźni, a tajniki gry zgłębiają od najmłodszych lat, dzięki czemu większość z nich zostaje prawdziwymi wirtuozami.

Dla członków Fanfare Vagabontu muzyka to całe ich życie. Swoją pasję próbują przekazać słuchaczom podczas koncertów, które niejednokrotnie przeciągają się do białego rana. Na swoim koncie mają występy zarówno w zatłoczonych barach jak i w wielkich salach koncertowych na całym świecie (np. Queen Elizabeth Hall w Londynie), gdzie występowali obok takich artystów jak Emir Kusturica, Johnny Clegg czy Goran Bregovič.
Ostatnio dali się również poznać fanom gier komputerowych tworząc ścieżkę dźwiękową do Rabbids Go Home – najnowszej części kultowej gry o szalonych królikach.

Zespół Vagabont

Zespół Vagabont

Na tegorocznej Globaltice pojawi się także akcent związany z obchodzonym właśnie Rokiem Chopinowskim – wraz z przyjaciółmi wystąpi MARIA POMIANOWSKA, która zaprezentuje swój najnowszy projekt zatytułowany Chopin na 5 kontynentach, będący wyjątkową próbą zaprezentowania muzyki kompozytora w aranżacjach na instrumenty etniczne z wielu stron świata.

MARIA POMIANOWSKA to ceniona polska multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji (podróżuje do Indii, Chin, Korei, Japonii, na Bliski Wschód, do Afryki).

Dodaj komentarz