8 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL

W dniach od 25 do 27 czerwca 2010 roku w Bunkrze (Schron) Strzegomskim we Wrocławiu odbędzie się 8 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Kolejna odsłona Przeglądu, który odbędzie się pod zmienioną nazwą: Przegląd Sztuki SURVIVAL (dotychczas: Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL) i w nowej konwencji: tegoroczna edycja ma swój temat / wątek przewodni: Architektura jako miejsce zbrodni. SURVIVAL 8 będzie zaskakiwał: miejscem, problematyką, sposobami prezentacji…

Przegląd Sztuki SURVIVAL, projekt plakatu Łukasz Paluch

Przegląd Sztuki SURVIVAL, projekt plakatu Łukasz Paluch

Przegląd Sztuki SURVIVAL, organizowany przez Fundację Art Transparent, co roku eksploruje inne obiekty, miejsca lub obszary Wrocławia, odkrywając je na nowo i przywracając niejako do przestrzeni publicznej. Miejscem 8 SURVIVALU będzie Bunkier (Schron) Strzegomski. Budowla powstała w 1942 roku, według projektu Richarda Konwiarza, współautora projektu przebudowy Wrocławia w latach 1919-1920, i służyła jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Dziś Bunkier nie pełni żadnej funkcji publicznej, oczekując na planowanie przekształcenie go we wrocławskie Muzeum Sztuki Współczesnej. Dlatego SURVIVAL 8 jest awangardą i laboratorium sztuki w tym miejscu – jego zadaniem jest wypróbowanie Schronu jako potencjalnej przestrzeni wystawienniczej, a więc muzeum, galerii… – mówi Dyrektor Przeglądu i jego kurator – Michał Bieniek. Fasadę schronu zdobi praca Stanisława Dróżdża Klepsydra. W tym roku po raz drugi przecinają się drogi SURVIVALU i ś.p. artysty, który wziął udział w 5 edycji Przeglądu Sztuki, wykonując Topografię semantyki na gmachu wrocławskiej Opery.

SURVIVAL 8 odwoła się także do klasycznych tradycji wystawienniczych, w tym – w części – do twórczości konceptualnej. Hasło przewodnie, postawione przez kuratorów Przeglądu: Architektura jako miejsce zbrodni, znajdzie swój wyraz w realizacjach z zakresu sztuk wizualnych, ale także w sztuce dźwiękowej i w prezentacjach filmowych oraz w szeregu dyskusji / debat i publikacji festiwalowych. Ósma edycja Przeglądu będzie bardziej niż dotąd wymagająca wobec widzów, artystów i samych organizatorów. Zaskoczeniem mogą być innowacyjne dla Przeglądu sposoby prezentacji projektów artystycznych i nowe rozwiązania wystawiennicze. Jak mówi Anna Kołodziejczyk, kuratorka Przeglądu: Misją Survivalu jest wykorzystanie potencjału tkwiącego w bezpośredniej interakcji ze sztuką i artystami i posłużenie się nim tak, by inspirować i opowiadać o ideach, kształtować krytyczne i kreatywne sposoby myślenia, wreszcie zachęcać do indywidualnych poszukiwań i refleksji.

Na program tegorocznej edycji SURVIVALU składają się: trzydniowy Przegląd Sztuki – prezentacja ponad 30 prac artystów z Polski i świata w Bunkrze Strzegomskim oraz pokazy filmowe; instalacje dźwiękowe i cykl debat dotyczących problematyki współczesnej kultury, kierunków jej rozwoju i sytuacji ekonomicznej. Debaty odbędą się w klubie festiwalowym ulokowanym na tyłach schronu.

Jednym z najważniejszych nazwisk ósmego SURVIVALU będzie Dorota Nieznalska, prezentująca na Przeglądzie dwie najnowsze realizacje. Warto też wspomnieć o Pawle Kowzanie, który w interaktywnej instalacji wideo Wyobraź sobie… sięga do historii sztuki współczesnej, a także o Andrew Binkley’u, autorze pozłoceń elementów budowli. Benedikt Dischgans zaprezentuje z kolei niezwykłą iluzjonistyczną pracę wideo. Kuratorami SURVIVALU są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk, a festiwalową sceną dźwiękową od 2009 roku opiekuje się Daniel Brożek.

Wernisaż 8 edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się 25 czerwca o godzinie 19.00 w Bunkrze (Schronie) Strzegomskim.

Dodaj komentarz