• 2010-06-01

Recital fortepianowy Stanisława Drzewieckiego

6 czerwca 2010 roku o godz. 17.00 w Willi Decjusza w Krakowie  odbędzie się recital fortepianowy Stanisława Drzewieckiego. Na koncercie będzie można usłyszeć następujące kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn cis-moll op. posth., Balladę nr 1 g-moll op. 23, Walce op.34: Nr 1 As-dur, Nr 2 a-moll, Nr 3 F-dur, Fantasie-Impromptu cis-moll op. 66, Nokturn cis-moll op.27, Polonez A-dur nr 1 op. 40, Mazurki op.7, Nr 1 B-dur, Nr 2 a-moll, Nr 3 f-moll, Nr 4 As-dur, Nr 5 C-dur, Scherzo nr 1 h-moll op. 20, Polonez As-dur op. 53.

Stanisław Drzewiecki karierę pianistyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista z orkiestrą Sinfonia Varsovia na tournée koncertowe po Japonii. Po dziesięciu latach powrócił do tego kraju i odtąd odwiedza go regularnie grając w najznamienitszych salach koncertowych Tokio, Jokohamy, Osaki, Hamamatsu, Sapporo i innych. Występował też w Amsterdamie, Bergen, Brukseli, Londynie, Madrycie, Moskwie, Porto, Tallinie i w Wiedniu. Inaugurował wiele prestiżowych europejskich wydarzeń kulturalnych. Odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską – po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą Hanseatica– po Holandii. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej m.in. w Vancouver, Edmonton, Meksyku oraz w Atlancie, Chicago, Filadelfii, Los Angeles, Miami.

W 2000 roku otrzymał Grand Prix na X Konkursie Eurowizji w Bergen, a w 2008 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie. W 2003 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall, odnosząc tam wielki sukces. Młody artysta ma w swoim dorobku 11 płyt wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich – Romantic Piano Recital – uzyskała status złotej płyty. Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. Komponuje utwory na fortepian i skrzypce. W 2003 roku napisał także muzykę do spektaklu Król Olch dla warszawskiego Teatru Lalka, który otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu. Kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierżanowa i aktualnie Andrzeja Jasińskiego.

Recenzując nowojorski recital Stanisława Drzewieckiego, Roman Markowicz z Polish Daily News pisał: W grze Drzewieckiego urzeka rzadko spotykany liryzm: to przede wszystkim piękny dźwięk, jaki potrafi wydobyć z fortepianu i równie pięknie zarysowana fraza o wokalnej wprost linii. Odczułem rzadko spotykaną dziś elegancję i swobodę przywodzącą na myśl dawnych mistrzów klawiatury. […] To była mistrzowska interpretacja, jakiej dawno na tej, czy nawet innych nowojorskich estradach nie słyszeliśmy.

Stowarzyszenie Willa Decjusza
30-233 Kraków
ul. 28 Lipca 17A

Dodaj komentarz