• 2010-05-31

Przegląd filmów dokumentalnych w Zachęcie

Od 31 maja do 2 czerwca 2010 roku w Zachęcie Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie potrwa przegląd filmów dokumentalnych towarzyszący wystawie Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej.

31 maja, godz. 18.00

Pokaz filmów dokumentalnych z Wytwórni Filmowej Czołówka.

 • My kobiety, reż. Maria Kwiatkowska, 1964

Filmowa opowieść o kobietach polskich, które brały czynny udział w walce z wrogiem w szeregach Wojska Polskiego, w oddziałach Pomocniczej Służby Kobiet na zachodzie Europy oraz w krajowym ruchu oporu. Odnalezione przez realizatorów uczestniczki walk na wszystkich frontach II wojny światowej dzielą się przed kamerą osobistymi wspomnieniami wojennymi i relacjonują przebieg wydarzeń, w których brały udział.

 • Przerwana pieśń, reż. Włodzimierz Jusiewicz, 1977

Film dokumentalny o Krystynie Krahelskiej — żołnierzu walczącego podziemia, autorce wielu wierszy i marsza Hej, chłopcy, bagnet na broń…, Warszawskiej Syrence. Film ukazuje jej drogę życiową, losy okupacyjne i wreszcie okoliczności śmierci w pierwszym dniu Powstania Warszawskiego.

 • Mirosław Hermaszewski, reż. Bohdan Świątkiewicz, 1978

Film przedstawia biografię, karierę lotniczą oraz przygotowania do lotu w kosmos majora pilota dyplomowanego Mirosława Hermaszewskiego. Film zrealizowany na zlecenie WP.

1 czerwca, godz. 18. oo

 • Genus — życie malarek Jitky i Květy Válových (Genus — Život malířek Jitky a Květy Válových, Genus — The Lives of Jitka and Květa Válová), reż. Ester Krumbachová, Czechy, 1993

Portret sióstr Jitki i Květy Válovych, artystek z Kladna należących do grupy artystycznej Trasa. Obie kobiety przy szklaneczce wina i papierosie opowiadają w filmie o swojej sztuce, inspiracjach i życiu. Tłem jest ich dom-pracownia pełen obrazów i rzeczy dokumentujących ich twórczość.

 • Owoce same spadają (Ovoce samo padající), reż. Petr Zàruba, Czechy, 2008

Portret artysty grafika Jiříego Johna, który był jednym z ważniejszych przedstawicieli sztuki powojennej w Czechach. Film zrealizowany wraz z żoną Johna Adrieną Šimotovą, także artystką, związaną z emocjonalnym surrealizmem, której prace możemy oglądać na wystawie Płeć? Sprawdzam! Śmierć męża bardzo silnie wpłynęła na jej sztukę. W filmie wypowiadają się także brat artysty Vladimir oraz przyjaciele: Jaromír Zemina, teoretyk sztuki oraz Jan Vladislav, poeta i tłumacz

 • Ein Fest für die Augen. Der Maler Walter Womacka, reż. Rainer Kraus, Bärbel Wehran, Fernsehen der DDR, 1984

Film dokumentalny zrealizowany dla telewizji NRD opowiadający o twórczości niemieckiego artysty Waltera Womacki, przedstawiciela socrealizmu. Womacka jest autorem wielu malowideł ściennych i mozaik, które ozdobiły Berlin w czasie powojennej odbudowy. Jednym z bardziej znanych jego dzieł jest mural na Domu Nauczyciela na Alexanderplatz.

 • Too Much Future — Punk EAST! / OstPunk! Too much Future, reż. Carsten Fiebeler, Michael Boehlke, Niemcy, 2007

Film dokumentalny o kulturze punk w NRD. Twórcy tego filmu, sami niegdyś zaangażowani w punk, podejmują wyzwanie przedstawienia unikalnej historii tego ruchu na dużym ekranie. Rozmawiają z sześcioma osobami, które należały do punkowych zespołów i aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym i politycznym. „Colonel”, aktywista punkowy we wschodnich Niemczech. Mike Göde, w czasach NRD wokalista i gitarzysta zespołów punkowych Bandsalat, Betonromantik i Reasors Exzesz.

Daniel Kaiser, basista grający we wschodnio-niemieckich grupach punkowych Planlos, Namenlos, Fatale i Mita Schamal — obaj za polityczny wydźwięk swoich piosenek trafili do więzienia. Bernd Stracke, wokalista legendarnej grupy z Lipska Wutanfall. Cornelia Schleime, artystka,założycielka zespołu Zwitschermaschine, która w 1984 przeniosła się ze wschodniego do zachodniego Berlina, co automatycznie uczyniło ją celem inwigilacji.

2 czerwca (środa) godz. 18.00

 • Jerzy Bereś — rzeźbiarz, reż. Andrzej Kornecki, Polska, 1996

Reportaż. Sylwetka Jerzego Beresia, urodzonego w 1930 rzeźbiarza, happenera i myśliciela.
Z cyklu: Album krakowskiej sztuki. Autorka programu – Krystyna Czerni

 • Maria Pinińska-Bereś — rzeźbiarka, reż. Andrzej Kornecki, Polska, 1994

Reportaż. Wywiad z wybitną i niedocenianą polską artystką Marią Pinińską-Bereś, żoną Jerzego Beresia.
Z cyklu: Album krakowskiej sztuki. Autorka programu – Krystyna Czerni

 • Falender — opowieść intymna, reż. Krzysztof Rogulski, Polska, 2007

Film opowiadający o życiu polskiej rzeźbiarki Barbary Falender, której odważne rzeźby wzbudzały swego czasu duże kontrowersje. W listopadzie 2007 z okazji 30-lecia pracy twórczej Falender przygotowywała w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wystawę retrospektywną. Kamera towarzyszy jej także w życiu prywatnym, wśród rodziny i przyjaciół. Film opatrzony jest komentarzem artystki.

 • Fangor. Pół wieku malowania, realizacja Franciszek Kuduk, Polska, 1991

Film biograficzny o Wojciechu Fangorze, urodzonym w 1922 malarzu, grafiku, rzeźbiarzu i plakaciście.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

Dodaj komentarz