• 2010-05-29

Warsztaty dla intelektualistów

W dniach 7, 8 czerwca 2010 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku będą prowadzone Warsztaty dla intelektualistów, tym razem są to warsztaty filmowe i video adresowane do dziennikarzy na co dzień zajmujących się kulturą.

Anna Konik, klatka z filmu "In the middle of the way: project with Svetlana 2005"

Anna Konik, klatka z filmu "In the middle of the way: project with Svetlana 2005"

Poprowadzi je dwójka artystów Anna Konik (autorka instalacji, obiektów, wideo i fotografii ) i Jacek Malinowski (video, fotografia, instalacje, rzeźby ). Będą oni oswajać instytucje oraz język sztuki współczesnej poprzez, realizowany wspólnie z uczestnikami warsztatów, projekt reportersko-studyjny Jeden dzień w telewizji śniadaniowej.

Uczestnicy będą mogli wspólnie tworzyć pojedynczą edycję programu, a więc konstruować scenariusz, storyboard, plan miejsca, rozstawienie kamer, oświetlenie, kręcenie materiału filmowego, wstępny montaż itp. Organizatorzy zaproponują kilka tematów do wyboru, lub uczestnicy określą swój własny. Nasze propozycje to tematy dotyczące fenomenów współczesnej pop kultury:

1. Fascynacja młodych dziewcząt modelingiem

2. Żałoba narodowa jako forma zbiorowej celebracji

3. Polityka – misja czy zabawa nowej elity

4. Wyścig ekologicznych szczurów

5. Mniejszości etniczne

6. Dworzec kolejowy – miejsce oczekiwania

7. Podwórka miejskie

Zadanie nie będzie miało na celu gloryfikacji wybranego zjawiska ale, w formie swobodnej zabawy, jego zdewaluowanie – odkrycie prawdziwych motywacji, mechanizmów, zagrożeń, dotknięcie tych aspektów tematu, o jakich nie decydują się mówić profesjonalne media.

Projekt powinien być poprowadzony wbrew politycznej poprawności: ma krytykować, a nawet wyszydzać, ośmieszać, kpić… itp., ale też zawierać między wierszami gorzkie refleksje i odkrywać część prawdy o rzeczywistości w której temat istnieje. Chcemy też położyć akcent na telewizyjność, medialność, aspekt reporterski, osobowości prowadzących, oraz wskazać tajemnice montażu, który odgrywa w końcowym efekcie znaczącą rolę.

Warsztaty multimedialne odbędą się w ramach programu edukacyjnego Plac Zabaw Arsenał dotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warsztaty dla intelektualistów
Galeria Arsenał w Białymstoku
7-8 czerwca 2010 roku

Dodaj komentarz