• 2010-05-29

Piknik Gombrowiczowski

Od 11 do 13 czerwca 2010 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim potrwa Piknik Gombrowiczowski. To ambitna ale jednocześnie bezpretensjonalna impreza kulturalna. Celem jest stworzenie społeczności, w której nie tylko artyści inspirują i wzbogacają publiczność, ale także publiczność (łamiąc obowiązujący schemat) aktywnie uczestniczy w kontynuacji myśli autora Ferdydurke na scenie, w galerii i w czasie happeningów.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Tegoroczny Piknik Gombrowiczowski to spotkanie z twórczością Witolda Gombrowicza, ale również z Brunonem Schulzem w tle.

Schulz zagości na Pikniku w formie wystawy, którą do Ostrowca Św. przywiezie Fundacja Republika Marzeń.  Autorzy i założyciele fundacji dostali za swą działalność medal od MKiDN. Wystawa jest pomysłem kuratorskim Jana Bończy-Szabłowskiego i Macieja Starczewskiego, zwiedzający zobaczą ją dzięki uprzejmości Galerii BWA, która na czas Pikniku udostępniła wnętrza. Wystawa obejmuje dzieła takich twórców jak: Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowieyskiego, Jana Lebensteina, Zdzisława Beksińskiego czy Stasysa Eidrigeviciusa, kadry z filmów Piotra Dumały (gipsowe tabliczki) ponadto Andrzej Dudziński, Rafał Olbiński, Janusz Kapusta oraz Igor Mitoraj.

W ramach współpracy z Fundacją do Ostrowca zawita plejada polskich aktorów, którzy pod kierunkiem Asji Łamtiuginy (matka Olafa Lubaszenko) zaprezentują dwa spektakle.

  • I koniec i bomba… - spektakl w reżyserii Asji Łamtiuginy z Katarzyną Groniec i trójką aktorów oraz muzykami
  • Mini – spektakl Biesiada u hrabiny Kotłubaj - aktorzy: Anna Polony, Aleksander Machalica, Irena Laskowska, Jakub Przebindowski – reżyseria Asja Łamtiugina.

Do Schulza można się zbliżyć również poprzez instalację autorstwa Leszka Mądzika, którą będzie można zwiedzać w specyficznych i klimatycznych wnętrzach dawnego Browaru Saskich. Tam też odbywać się będą warsztaty teatralne, których efekt zobaczymy trzeciego dnia Pikniku.

Ważnym wydarzeniem trzydniowego spotkania z Gombrowiczem będzie również wystawa fotografii Leszka Mądzika w Galerii Fotografii MCK pt. Gombrowicz korzenie. Fotografie dokumentujące miejsca- lub raczej to, co po nich zostało- związane z życiem i rodziną Gombrowicza.

Trzeciego dnia Pikniku zostanie roztrzygnięty Konkurs Literacki WITOLDO 2010 oraz odbędzie się dyskuja na temat Gombrowicza z Moniką Bolach studentką Instytutu Badań Literackich w Warszawie i prof. Czaplińskim (jeśli dojedzie) Monika Bolach zaprezentuje również swą książkę z zakresu studiów genter Płeć jako Agrafka. O twórczości W. Gombrowicza.

Piknik Gomrowiczowski w Ostrowcu Świętokrzyskim
Od 11 do 13 czerwca 2010 roku

Dodaj komentarz