• 2010-05-29

Figury, n-Figury, nie-Figury

4 czerwca 2010 roku o godzinie 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu odbędzie się otwarcie wystawy Łukasza Rudeckiego Figury, n-Figury, nie-Figury. Obrazy z lat 2005-2010. Wystawa będzie czynna do 18 lipca.

Łukasz Rudecki, "N-figura niebieska", 2009, olej, płótno, 150x130

Łukasz Rudecki, "N-figura niebieska", 2009, olej, płótno, 150x130

Tematem obrazów Łukasza Rudeckiego jest fragmentarycznie ukazana postać nagiej kobiety. Ten akademicki, tradycyjny motyw od kilku lat angażuje autora wystawy organizowanej w pomieszczeniach tzw. górnego labiryntu. Paradoksalnie, serie aktów mające rodowód w szkolnych ćwiczeniach służących doskonaleniu własnych umiejętności, odkryły przed młodym, ambitnym artystą przestrzenie dla twórczej kreacji, bogatej w humanistyczne, egzystencjalne i symboliczne treści.

Kolejne akty zdają się ilustrować wzajemne relacje między malarzem i modelką. Są dyskretnym zapisem więzi, nastrojów, przemyśleń, także doświadczeń dotyczących funkcji koloru i światła w malarstwie, roli figuracji, aspektów kobiecości, symbolu i aluzji w sztuce. Ciało modelki, eksponowane w kolejnych odsłonach Figur, n-Figur, nie-Figur ulega przeobrażeniom, zmieniają się relacje między malarzem, modelką i otaczającą ją anonimową przestrzenią. Elementy syntezy, redukcji, fascynacja sztuką abstrakcyjną, wprowadzają do tego świata ciekawe narracje prowadzące do interesujących rozwiązań i decyzji.

Łukasz Rudecki urodzony w 1979 roku w Radomiu. Absolwent Katedry Sztuki (obecnie Wydział Sztuki) Politechniki Radomskiej. Studia w latach 1999-2004. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Aleksandra Olszewskiego i grafiki warsztatowej prof. Krzysztofa Wyznera. Od 2005 roku pracuje na Wydziale Sztuki Politechniki Radomskiej na stanowisku adiunkta w Katedrze Malarstwa i Rysunku. W 2009 roku obronił na macierzystej uczelni pracę doktorską zatytułowaną n-Figury, konkret, aluzja symbol w moim malarstwie.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Kopernika 1
26-600 Radom

Dodaj komentarz