• 2010-05-28

Roman Lipczyński Z tyłu oczu

1 czerwca 2010 roku o godz. 18.00 w Galerii Lamelli Mini w Krakowie zostanie otwarta indywidualna wystawa fotografii Romana Lipczyńskiego zatytułowana Z tyłu oczu. Tytuł ekspozycji wskazuje na rolę spojrzenia, na interwencje w normalne postrzeganie. Wystawa potrwa do 21 czerwca 2010 roku.

Roman Lipczyński, Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu

Roman Lipczyński, Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu

Rzeczy, bowiem, jak sugeruje, nie układają się przed oczami obserwatora, ale z tyłu oczu – niejako poza zmysłowymi możliwościami ich odbioru – tylko w obszarze manipulacji umysłowych. Świat przedstawiony na fotografiach nie jest odbiciem tego, co zewnętrzne wobec autora, ale tego, co zjawiło się przed jego okiem wewnętrznym. Świat ten posiada tylko pozory rzeczywistości. Faktycznie jest bajką, przestrzenią króliczej nory, gdzie czytelnia może okazać się pomieszczeniem z wielkimi książkami i małą, zabawkową toaletą, gdzie słowa przybierają materialne czy raczej obrazowe ekwiwalenty, gdzie stopa rośnie w doniczce.

Autor wyraźnie zafascynowany jest obrazami fragmentów tej wyimaginowanej i subiektywnej rzeczywistości. Czasem przypadkowo znalezione przedmioty przemienia w barwne obrazy, które opowiadają jakąś historię. Innym razem tworzy fotograficzne kolaże, urzekające humorem i groteską. Działania zdają się być zabawą, dziecięcą grą, budowaniem domków dla lalek, czasem dadaistyczną interwencją wynikającą z dobrego humoru i postawy autora, czasem surrealistyczną deformacją rzeczywistości w imię subiektywnego widzenia świata i w celu naruszenia stabilności obrazów rzeczy.

Roman Lipczyński (ur. 1975) – fotograficzny samouk. Był prasowym fotoreporterem. Obecnie przyjmuje zlecenia fotograficzne jako wolny strzelec. Fascynuje i inspiruje się otaczającą rzeczywistością i możliwością jej odkształcania. Tym, że nie musi być do końca jedna, obiektywna, zadana. Zmienia ją w fotograficznym świecie. Jest, jak o sobie mówi, złodziejem. Złodziejem dusz – kradnie je przedmiotom, znaczeniom, zjawiskom. Wybrane wystawy: maj 2008 – wystawa zbiorowa Hałda You do?, Galeria Szyb Wilson, Katowice; październik 2008 – wystawa zbiorowa Hałda You do?, Galeria Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury Rondo, Łódź; wrzesień 2009 – wystawa W świecie iluzji i baśni wraz z Joanną Gniady, klub Migawka, Warszawa; październik 2009 – wystawa indywidualna Fotografia potworkowa, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych Marchołt, Katowice; kwiecień 2010 – wystawa indywidualna Wystawa w galerii handlowej, Centrum Handlowe City Point, Tychy.

Galeria Lamelli Mini
ul. Mikołajska 2
31-027 Kraków

Dodaj komentarz