• 2010-05-26

Studio miniatur filmowych. Legendy warszawskie

W czerwcu 2010 roku Fundacja Atelier w Warszawie zorganizuje dla dzieci i młodzież w wieku 9-16 lat warsztaty montażu wideo Studio miniatur filmowych – Legendy warszawskie.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

W przygotowanym przez Fundację Atelier przy Foksal 11 Studiu Miniatur Filmowych każdy warszawiak w wieku od 9 do 16 lat może stworzyć własny film animowany inspirowany warszawskimi legendami.

W pierwszej części projektu uczestnicy stworzą własne scenariusze filmowe – wybiorą bohaterów filmów, będą nadawali im imiona, a następnie narysują ich przygody. Później wszystkie prace zostaną sfotografowane, żeby w drugiej części projektu uczestnicy mogli z wykonanych zdjęć zmontować film.

W pracowni komputerowej każdy uczestnik będzie pracował na osobnym stanowisku wyposażonym w komputer i tablet Bamboo firmy WACOM. W profesjonalnym programie do montażu filmowego uczestnicy skomponują zdjęcia w krótki, trwający około minuty, film, będą dodawać dźwięki i napisy. Uczestnicy samodzielnie wykonają wszystkie prace korzystając ze wskazówek i doświadczenia wykładowców Tomka Kani i Magdy Bielesz.

W naszym projekcie chcemy, aby uczestnicy, wykorzystując nowoczesne media stworzyli własne wizje znanych warszawskich legend. Historie Warsa i Sawy, złotej kaczki czy warszawskiej syrenki są tylko punktem wyjścia do tworzenia autorskich pomysłów. Jak wyglądałaby warszawska syrenka dzisiaj? Jak miałaby na imię? Jakie miałaby przygody we współczesnej Warszawie? Nie chcemy uczestników ograniczać do tworzenia jedynie wizji zgodnych z treścią legendy. Jeśli pojawią się alternatywne scenariusze, będą zrealizowane – podkreślają artyści z Fundacji Atelier. Zwykłe kredki w połączeniu z komputerem i aparatem fotograficznym, które są już niemal w każdym domu – tyle wystarczy do stworzenia własnego filmu. Nowoczesną formułą projektu chcemy zainteresować młodzież dziedzictwem kulturowym stolicy, a jednocześnie przekazać im wiedzę, która pozwoli im w przyszłości tworzyć własne filmy w domu.

Projekt zakończy się pokazem wszystkich zrealizowanych filmów, który odbędzie się w Fundacji Atelier jesienią 2010 roku. Filmy, które powstaną podczas trwania projektu, będzie można zobaczyć także na portalu YouTube.

Studio miniatur filmowych – Legendy warszawskie
Fundacja Atelier w Warszawie

Dodaj komentarz