• 2010-05-25

Iberyjscy poeci w Czułym Barbarzyńcy

27 maja 2010 roku godz. 20.00, w księgarni Czuły Barbarzyńca będzie miała miejsce prezentacja antologii poetyckiej Półwysep w wierszu. Hiszpańscy i portugalscy poeci, prowokatorzy nocy literackich organizowanych na całym Półwyspie Iberyjskim, w najbliższy czwartek zagoszczą w Czułym Barbarzyńcy, aby przybliżyć Warszawie swoją poezję, czasem obrazoburczą, często wręcz obsceniczną, i niemal zawsze przesyconą autoironią, groteską i dużą dawką kwaśnego humoru.

Antologia Półwysep w wierszu, której publikacja stała się znakomitą okazją do takiego spotkania, prezentuje najnowsze trendy w poezji krajów iberyjskich. Brudny realizm, poezja ulicy, tworzone przez mocno stąpających po ziemi publicystów życia – wystarczająco młodych, aby znać każdy aspekt współczesnej, miejskiej rzeczywistości, a zarazem świadomych na tyle, aby tę rzeczywistość poskromić i zdemaskować. Odważna, wręcz agresywna krytyka współczesnych skal wartości (religijnych, moralnych, politycznych, seksualnych etc.), powoduje, że ich wiersze, czytane na głos, wywołują salwy śmiechu, a zarazem poruszają trafnością spostrzeżeń.

Na antologię składa się poezja hiszpańska i portugalska w oryginale i w przekładach na język polski, która prezentowana była na spotkaniach literackich, organizowanych w latach 2008-2010 w Warszawie. Jest to już czwarty tom publikacji Półwysep w wierszu, a będzie w nim można przeczytać wiersze autorów portugalskich (Rosa Alice Branco, Daniel Jonas) oraz hiszpańskich (Vicente Llorente, Miguel Merino, José María Micó, Joaquín Juan Penalva, Pepe Ramos.

Spotkanie poprowadzi Miguel Merino, pisarz i krytyk literacki.

Wiersze w przekładzie na język polski przeczyta Przemysław Bluszcz.

Organizatorami spotkania są Czuły Barbarzyńca, Instytut Camõesa oraz Instytut Cervantesa.

Księgarnia Czuły barbarzyńca
ul. Dobra 31
00-344 Warszawa

Dodaj komentarz