• 2010-05-22

Projekt Wracamy z polowania we Wrocławiu

28 maja 2010 roku o godzinie 18.00 w Mieszkaniu Gepperta we Wrocławiu odbędzie się wernisaż projektu Wracamy z polowania autorstwa Michała Bieńka. Projekt podejmuje problem nadal mocno zakorzenionego w kulturze męskiego wzorca, który jest nierozerwalnie związany z przemocą.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Odwołuje się do motywów zaczerpniętych z dziecięcych zabaw (w tropienie, w zabijanie, w wojnę), z klasycznej baśni i horroru filmowego(figura człowieka-psa,człowieka-wilka,wilkołaka). Przede wszystkim jednak czerpie ze specyficznej stylistyki obrzędowości myśliwskiej, a także z pornografii–znajdując paralelę między tym, co seksualne (wyuzdane) i tym, co związane z agresją, z brutalną siłą, zdobywaniem i kolekcjonowaniem trofeów, a także z twórczą niemocą, która kompensuje się w zadawaniu śmierci.

Męczy nas, że nie potrafimy odróżnić zwierzęcej namiętności do parzenia się, jak zwierzę z ciałem innego zwierzęcia, od genealogii rodzinnej i historii. I ten zamęt w nas się podwaja, ponieważ selekcja dokonywana przez śmierć jest równie przypadkowa, jak sukcesja osobników, których możliwość osobniczego istnienia zależy wyłącznie od przypadkowych skutków spółkowania. Rozmnażanie płciowe skazane na kaprys, kapryśne wybory śmierci i wyrywkowa świadomość takiego właśnie istnienia (płynnie odtwarzana przez sen, zmieniana i zaciemniana przez mowę) to jedna i ta sama rzecz oglądana jednocześnie. (Pascal Quignard, Seks i trwoga).

Wracamy z polowania, Michał Bieniek
Mieszkanie Gepperta. Galeria Sztuki Współczesnej we Wrocławiu
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław
Wystawa potrwa od 28 maja do 18 czerwca 2010 roku

Dodaj komentarz