• 2010-05-18

Welcome to fabulous Varsovia grupy Factoría Pláxtica

20 maja 2010 roku w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Welcome to fabulous Varsovia hiszpańskiej grupy Factoría Pláxtica. Prace prezentowane na wystawie zostały stworzone specjalnie z myślą o Warszawie. Operując symboliką specyficzną dla tego miasta, przedstawiają wnikliwy, a zarazem humorystyczny jego obraz. Na wernisażu będą obecni artyści – Domi i Vsaez, oraz krytyk, Salvador Montera Peiró, którzy oprowadzą gości po wystawie.

Welcome to fabulous Varsovia (źródło: materiały prasowe)

Welcome to fabulous Varsovia (źródło: materiały prasowe)

Czy grupa artystów z Malagi może opowiedzieć o polskiej rzeczywistości coś, na co wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi? Factoria Pláxtica nie próbuje odpowiadać na pytania, a jedynie je stawia, w sposób zaczepny, prowokacyjny i nie pozbawiony poczucia humoru. Wciąga nas w grę skojarzeń, intelektualnych poszukiwań i sentymentalnych podróży, oczekując raczej, że to my sami, dzięki pamięci i bagażowi kulturowemu jakim dysponujemy, tchniemy życie w cyfrową rzeczywistość ich obrazów.

Artyści odwiedzili już, między innymi, Berlin, Paryż, a nawet Kraków, za każdym razem prezentując prace, operujące symboliką specyficzną dla danego miasta. Po warszawskiej wystawie, oprowadzą gości wernisażu osobiście.

Jak pracuje Fabryka

Ukraść światu jakiś element, oszlifować go graficznie, tak aby stał się jedynie, pozbawionym kontekstu emblematem rzeczywistości, a potem wyrwać mu tę rzeczywistość i pozostawić jedynie goły symulakr – to zadanie niełatwe… Jeszcze trudniej stworzyć rzeczywistość na nowo, przywracając symulakrom trzeci wymiar i generując nowe konteksty i znaczenia, tak aby świat powrócił, ale w pełniejszej, może nawet bardziej realnej formie.

Factoria Pláxtica wykonuje tę pracę od wielu lat. Jej efektem są obrazy cyfrowe, napełniające się znaczeniami dopiero pod wzrokiem widza, który staje się w ten sposób, aktywnym uczestnikiem tej artystycznej gry.

DOMI – Domingo Moreno – projektant grafiki użytkowej z przekonania, twórca plakatów, folderów reklamowych i wielu innych prac z zakresu grafiki, wykonywanych na zlecenie firm, instytucji i prywatnych zleceniodawców. Prawdziwy znawca technik i zastosowań obróbki graficznej oraz nowych technologii.

VSÁEZ – Víctor Sáez – wywodzi się ze szkoły tradycyjnego malarstwa, początkowo czerpał z hiperrealistów, aby później odkryć na nowo post-impresjonizm. Współpracował z Domi przy jego pierwszych naukowych, a później – zawodowych projektach graficznych, odbywając jednocześnie wycieczki do świata muzyki i literatury. Podobnie jak Domi, interesuje się filozofią pop-artu; współpracował z fotografami oraz innymi malarzami w zakresie analizy obrazu jako zasadniczego elementu życia jednostki.

Welcome to fabulous Varsovia
Wernisaż: 20 maja 2010 roku, godz. 18.30
Instytut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22, Warszawa

Dodaj komentarz