• 2010-05-18

Weekend w klimatach niemego kina

W dniach od 22 do 23 maja odbędzie się w Łodzi Wytwórnia Niemego Kina. To już druga edycja autorskiego cyklu Wytwórni propagującego twórczość filmową z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.  W programie m.in. projekcja filmu Kult ciała z ilustracją muzyczną zespołu Pustki na żywo, spektakl Piosenki w starym kinie z Teatru Capitol w Warszawie oraz koncert Marcina Wyrostka – zwycięzcy programu Mam Talent.

Wytwórnia Niemego Kina, to autorski cykl Wytwórni, którego inauguracja odbyła się 8 maja 2009 roku. Na jej program składają się corocznie projekcje filmów niemych, stanowiących swoiste perełki polskiego i światowego kina z towarzyszeniem muzyki na żywo oraz atrakcje dodatkowe oscylujące wokół tematyki niemego kina: koncerty muzyki z lat 20-tych i 30-tych, slide-show, prezentacje multimedialne i inne.

Wytwórnia Niemego Kina odbywa się w miejscu nawiązującym do powojennej historii Filmowej Łodzi. Klub Wytwórnia, należący do Toya Studios, działa w halach zdjęciowych byłej Wytwórni Filmów Fabularnych (potem Łódzkiego Centrum Filmowego) przy ul. Łąkowej 29, a więc tutaj, gdzie w 1945 roku, po wyzwoleniu Łodzi, polscy twórcy filmowi, technicy i artyści, zaczęli tworzyć powojenną historię polskiej kinematografii. Tutaj, w halach zdjęciowych, studiach dźwiękowych i laboratorium, powstało ponad tysiąc filmów fabularnych, krótkometrażowych i seriali telewizyjnych, a wśród nich najważniejsze dla rodzimej kinematografii dzieła takich twórców jak Andrzej Wajda, Jerzy Kawalerowicz, Wojciech Has, Krzysztof Kieślowski i wielu innych. WNK jest organizowana przez Klub Wytwórnia oraz Biuro Promocji i Współpracy z Zagranica UMŁ.

Program Wytwórni Niemego Kina

22 maja 2010 roku
godz. 19.00 Projekcja filmu Kult ciała aka Rapsodia Miłości” (1930) z ilustracją muzyczną zespołu Pustki na żywo

Ekranizacja skandalizującej powieści Kult ciała: Dziennik człowieka samotnego Mieczysława Srokowskiego, która zaliczając się do nurtu erotyczno – psychologicznego wywołała wstrząs zachowawczych kręgów literackich. Film przedstawia dramat artysty, znakomitego rzeźbiarza, który zakochał się w swej modelce. Obraz ten został odnaleziony po latach w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli.

Ilustrację do filmu skomponował oraz wykona na żywo zespół Pustki, który oprócz nagrywania autorskich płyt i koncertowania w całym kraju, komponuje również muzykę do filmów i spektakli teatralnych.
+ afterparty w klimatach niemego kina z muzyką retro

23 maja 2010 roku
godz. 18.00 Spektakl Piosenki w starym kinie z Teatru Capitol w Warszawie

W pierwszej części drugiego wieczoru z Wytwórnią Niemego Kina zaprosimy Państwa na wieczór piosenek z filmów i kabaretów lat 20 i 30 ubiegłego stulecia, które śpiewała Warszawa i cała II Rzeczpospolita. Gwiazdy Teatru Capitol w Warszawie przeniosą nas w tamte czasy za pomocą takich przebojów jak: Już nie zapomnisz mnie, Ta mała piła dziś, Miłość ci wszystko wybaczy, Zimny drań, To ostatnia niedziela ( i wiele, wiele innych). Gospodarzem wieczoru będzie aktor warszawskich teatrów – Maciej Damięcki. Niezapomniane szlagiery śpiewają: Ewa Kuklińska, Ada Gostkowska, Anita Steciuk i Maciej Wilk. Artystom towarzyszyć będzie RETRO BAND Tomasza Bielskiego, autora aranżacji wszystkich utworów. Całość złożył przy pomocy choreografa Violetty Suskiej i scenografa Ewy Kochańskiej – Andrzej Rozhin.

godz. 20.00 Koncert Marcina Wyrostka (zwycięzcy programu Mam Talent) z zespołem Coloriage

Drugą część wieczoru wypełnią kompozycje na akordeon i instrumenty towarzyszące w wykonaniu Marcina Wyrostka, zwycięzcy programu Mam talent i zespołu Coloriage. W autorskich aranżacjach zaprezentują w Wytwórni niezwykle zróżnicowany repertuar: od najsłynniejszych kompozycji klasycznych, poprzez standardy jazzowe aż po utwory inspirowane muzyką ludową – muz. bałkańską, węgierską, grecką, cygańską, klezmerską, francuską, latyno-amerykańską, irlandzką, rosyjską i oczywiście polską.

Dodaj komentarz