• 2010-05-18

Phill Niblock i Marek Chołoniewski w Łodzi

23 maja 2010 roku w fabrySTREFIE w Łodzi odbędzie się koncert dwóch wybitnych kompozytorów: amerykańskiego artysty Philla Niblocka oraz urodzonego w Krakowie Marka Chołoniewskiego. Występ ten stanowi dla łódzkiej publiczności okazję do skonfrontowania ze sobą twórczości obu muzyków, a jednocześnie będzie nowym doświadczeniem dla studentów Akademii Muzycznej, którzy wezmą udział w przygotowaniu koncertu.

Marek Chołoniewski (urodzony w 1953 roku w Krakowie) pisze muzykę instrumentalną i elektroakustyczną dla radia, filmu i telewizji. Jest autorem projektów audiowizualnych, przestrzennych i internetowych. Tworzy eksperymentalne instalacje dźwiękowe i wideo. Używa w nich systemów komputerowych, które reagując na zmiany w otoczeniu (oświetlenie, impulsy akustyczne) tworzą złożone struktury dźwiękowe, które będziemy mogli usłyszeć w czasie występu.

Phill Niblock (urodzony w 1933 roku w Anderson, Indiana) to wszechstronny artysta, działający między innymi na polu muzyki, fotografii i filmu. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli minimalizmu, we współczesnej muzyce. Niblock posługuje się nagranymi, długimi i intensywnymi dźwiękami, które montuje na potrzeby swoich aranżacji. Jego muzyka tworzy gęstą strukturę dźwięków, która w czasie występów ogrania całą przestrzeń. W czasie swoich występów artysta wyświetla też projekcje wideo. W FabrySTREFIE zostanie pokazany film z cyklu Movement of People Working, na których Niblock zarejestrował ruchy pracujących ludzi w różnych krajach na całym świecie.

Chołoniewskiego i Niblocka łączy niezwykłe zaangażowanie w organizację przeróżnych muzycznych przedsięwzięć oraz w działalność edukacyjną. Phill Niblock od 1985 roku jest dyrektorem Experimental Intermedia Foundation w Nowym Jorku, a także kuratorem w EI’s XI Records label. Marek Chołoniewski jest pomysłodawcą krakowskiego festiwalu Audio-Art, którego część prezentowana jest również w Łodzi (Audio-Art on Tour w Galerii Manhattan), oraz współorganizatorem Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart, które gromadziły przez szereg lat młodzież kompozytorską z całej Europy Środkowej.

Obaj artyści przyjadą do Łodzi na zaproszenie Akademii Muzycznej, a ich występ będzie zwieńczeniem trzydniowych warsztatów dla studentów Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej.

Program:

Marek Chołoniewski

GlobalMix (1998) – Internetowa kompozycja zbiorowa.
dark&light/face (2000) – Interaktywny projekt audiowizualny.
iPhonic (2008)
Pasage (2001) – Oktet instrumentalny i interaktywny system komputerowy.

Phill Niblock

Hurdy Hurry (15.21, 1999)
Jim O’Rourke, lira korbowa, gotowe sample
Poure (23.00, 2008)
Arne Deforce, wiolonczela, gotowe sample
Zrost (23.30, 2004)
Martin Zrost, saksofon sopranowy, gotowe sample
Sethwork (21.48, 2003)
Seth Josel, gitara akustyczna z wykorzystaniem smyczka elektronicznego (EBow), gotowe sample

23 maja 2010 roku, godzina 15.30

Łódź – ul.Piotrkowska 138/140 (w dawnej fabryce F. Ramischa i przyszłej inwestycji Piotrkowska Center, wejście od China Town lub od ul. Roosevelta 10)

Dodaj komentarz