• 2010-05-17

Jacek Sroka – Straż nocna

Do 30 maja 2010 roku w Galerii BWA w Zamościu można oglądać wystawę Jacka Sroki pt.: Straż nocna – obrazy ostatnich lat.

Jacek Sroka, fot. Janusz Zimon

Jacek Sroka, fot. Janusz Zimon

Jacek Sroka – ur. w 1957 roku w Krakowie. Studia ukończył na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1981 roku w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Aneks z malarstwa zdobył w pracowni prof. Jana Świderskiego.

W latach 1981-1989 pracował jako asystent na macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Brał udział w wielu pokazach, konkursach i wystawach zbiorowych sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986),Grafika Atlantycka w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987).

W roku 1988 zdobył Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych m.in.: Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Albertina w Wiedniu, Museum Prefectoral w Kunamotow Japonii, Bibliotece Narodowej w Paryżu. W 2001 roku zostaje laureatem prestiżowej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najciekawszą indywidualną wystawę prezentowaną w Krakowie.

Tragikomedia i groteska

Figuratywne malarstwo Jacka Sroki intryguje, przyciąga i mobilizuje do obcowania. Swoisty urok tej sztuki upatruję w drapieżnej i groteskowej formie monumentalnych postaci ludzkich czy rozpłatanych zwierząt. Oryginalny rodzaj ekspresji wzmacniany jest często soczystością koloru. Żywiołowość i gestualność tego malarstwa zmierza w kierunku ukazania istoty mizerii i niedoskonałości ludzkiej egzystencji, odzierającą z wszelkiej powierzchowności.

To odarcie naskórka w malarstwie artysty, w sposób werystyczny ukazuje karkołomne zmaganie z rzeczywistością, relacjonuje prawdę o kondycji współczesnego człowieka, który chciał być bogiem. Malarstwo Sroki, mimo dalekich pokrewieństw z szerokim nurtem ekspresji(np. Francis Bacon), dryfuje na oddzielnej, ale jakże istotnej wyspie współczesnego malarstwa. Jerzy Tyburski.

Koordynatorem wystawy jest Galeria Labirynt w Krakowie

Dodaj komentarz