• 2010-05-14

Targi Sztuki Sfera Sztuki w Bielsku-Białej

W dniach od 11 do 13 czerwca 2010 roku w Bielsku-Białej odbędą się pierwsze Targi Sztuki Sfera Sztuki. Ich organizatorem jest Galeria Bielska BWA. W pasażu handlowym Galerii Sfera – współorganizatora targów – będą usytuowane stoiska targowe, natomiast wystawa towarzysząca i panel dyskusyjny odbędą się w Galerii Bielskiej BWA.

Materiały promocyjne organizatora

W pasażu Galerii Sfera powstanie 16 boksów dla artystów (wizualizacja)

W trakcie trzydniowych targów będzie możliwość zakupu spośród blisko 150 obrazów 16. artystów, wywodzących się z grona laureatów oraz wybranych uczestników 39. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2009, zorganizowanego przez Galerię Bielską BWA pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Targi są nowatorskim działaniem galerii, wzbogacającym dotychczasowe formy promowania malarstwa oraz promocji malarzy, którzy zaistnieli w bielskim konkursie.

Obrazy są wyselekcjonowane, a ich twórcy dobrze rokującymi lub już uznanymi artystami. Zakup takiej pracy jest świetną okazją dobrego zainwestowania jeszcze stosunkowo niewielkich pieniędzy. Artyści wybrani do promocji podczas targów sztuki reprezentują głównie młode pokolenie polskich artystów. Są jednak wśród nich także uznani twórcy, o różnorodnych doświadczeniach artystycznych oraz malarze funkcjonujący na rynku zachodnim. Wszyscy artyści są oryginalnymi osobowościami, reprezentującymi różne style – podkreśla Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Oferta Targów Sztuki skierowana jest nie tylko do kolekcjonerów o długoletnim stażu, ale też do początkujących pasjonatów kolekcjonowania, wywodzących się z m.in. z lokalnych środowisk biznesu.

Wydarzeniami towarzyszącymi Targom Sztuki będą: wystawa dzieł sztuki Z kolekcji Bożeny Kowalskiej oraz panel dyskusyjny Czy warto inwestować w sztukę współczesną?, z udziałem ekspertów rynku sztuki, krytyków i historyków sztuki oraz galerników (wystawa i panel w Galerii Bielskiej BWA).

Wystawa jest wyborem dzieł sztuki z bogatej kolekcji wybitnej historyczki i krytyczki sztuki – Bożeny Kowalskiej. Do 2010 roku kolekcja ta nie była pokazywana. Bielska wystawa jest drugą – po radomskiej Elektrowni, ale dwukrotnie szerszą prezentacją tej kolekcji sztuki. Jej trzon stanowią dzieła podporządkowane językowi abstrakcji geometrycznej, ale są w niej także przedstawiciele innych nurtów charakterystycznych dla sztuki polskiej i obcej. Z liczącej blisko 300 prac kolekcji, Bożena Kowalska wybrała na bielską wystawę ponad 120 dzieł wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

Materiały promocyjne organizatora

W pasażu Galerii Sfera powstanie 16 boksów dla artystów (wizualizacja)

W targach uczestniczą: Beata Ewa Białecka (Gdańsk), Izabela Cieszko (Pszczyna), Andrzej Cisowski (Targowo), Eliza Danowska (Warszawa), Dariusz Gierdal (Ustroń), Bartłomiej Jarmoliński (Łódź), Karolina Komorowska (Lublin), Jerzy Kosałka (Wrocław), Piotr Kossakowski (Czeladź), Kamil Kuskowski (Łódź), Aleksander Laszenko (Warszawa), Paweł Matyszewski (Knyszyn), Izabela Ołdak (Węgierska Górka, Amsterdam), Paulina Poczęta (Chruszczobród), Małgorzata Rozenau (Bielsko-Biała), Malwina Rzonca (Kraków).

Targi obudowane będą wieloma działaniami artystycznymi i edukacyjnymi. Wzbogacą także program 6. Festiwalu Miast Partnerskich Poznajmy się, który co roku gromadzi w Bielsku-Białej przedstawicieli samorządów, kultury i biznesu 20 miast partnerskich na całym świecie. Festiwal ten organizuje gmina Bielsko-Biała.

Targi są częścią projektu Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów, realizowanym przez Galerię Bielską BWA w partnerstwie z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol, współfinansowanym przez Norweski Mechanizm Finansowy i gminę Bielsko-Biała. Targi dofinansowuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Organizator: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
Współorganizator: Galeria Sfera, ul. Mostowa 5
Stoiska targowe: 11¬–13 czerwca, Galeria Sfera, ul. Mostowa 5 (11 i 12 czerwca w godz. 9.00–21.00; 13 czerwca w godz.10.00–20.00)
Uroczyste otwarcie targów: 11 czerwca, o godz. 21.30 w Galerii Sfera przy ul. Mostowej 5 (wstęp za zaproszeniami).
Z kolekcji Bożeny Kowalskiej – wystawa towarzysząca – Galeria Bielska BWA (11 czerwca – 4 lipca 2010)
Panel dyskusyjny Czy warto inwestować w sztukę współczesną? – Galeria Bielska BWA, 12 czerwca w godz. 12.00–14.45 (wstęp wolny).

Dodaj komentarz