Katowice – inauguracja starań o Europejską Stolicę Kultury 2016

14, 15 i 16 maja 2010 roku odbędzie się w Katowicach inauguracja starań o Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Po konferencji, w czasie której doświadczeniami dzielili się przedstawiciele byłych i przyszłych Europejskich Stolic Kultury, przyszedł czas na oficjalną inaugurację katowickich starań o ten zaszczytny tytuł. Bliska urzeczywistnienia jest idea, o której pisała Małgorzata Szejnert w Czarnym ogrodzie – projekt idealnego miasta ogrodu, zdrowego, przyjemnego, dobrze usposabiającego do życia i pracy.

14, 15 i 16 maja stolica Metropolii Górnośląskiej stanie się miastem, w którym nie będzie czasu na sen. Park Kościuszki, Rondo Sztuki, Górnośląskie Centrum Kultury, ulica Mariacka oraz liczne kluby muzyczne będę miejscem wielu spektakularnych wydarzeń. Wystąpią m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w programie, w którym znajdzie się muzyka filmowa Wojciecha Kilara (15 maja, Park Kościuszki), Jose Gonzales, autor przeboju Heartbeats znanej z reklamy telewizorów, w której 250 tysięcy piłek toczyło się ulicami San Francisco (15 maja, ul. Mariacka), niezwykle ceniony brytyjski zespół I’m Kloot (15 maja, Klub Cogitatur), a w finale zachwyci energią spektakl Flameco hoy! w reżyserii Carlosa Saury (16 maja, GCK).

Katowickie biuro ESK 2016 przygotowało także kilka tysięcy sadzonek słonecznika. Będą rozdawane w kilku punktach miasta. – Wysiewajmy słoneczniki. Uprawiajmy je w ogródkach, ozdabiajmy nimi balkony. Zaczynajmy od ogrodów prywatnych, by spotkać się za kilka lat w mieście, które będzie ogrodem – mówi Marek Zieliński, szef biura ESK 2016.

Akcja Kwiatowice

Przez cały weekend Biuro ESK 2016 Katowice rozda mieszkańcom Katowic i Śląska kilka tysięcy sadzonek słonecznika – oficjalnego kwiatu katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dodaj komentarz