• 2010-05-13

Złota Nitka dla Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru

18. edycja Międzynarodowego konkursu dla projektantów Złota Nitka dobiegła końca. W Łodzi rozpoczął on Fashion Poland Week Fashion Philosophy. W uznaniu za osiągnięcia w kształceniu projektantów zarząd Międzynarodowych Targów Łódzkich przyznał Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru honorową Złotą Nitkę – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody. W całej historii konkursu Złota Nitka SAPU jest drugą szkołą, która zdobyła to honorowe wyróżnienie (pierwszą była łódzka ASP), dotychczas wyróżniono również projektantów Agatha Luiz de la Prada, Maciej Zień, Paprocki&Brzozowski oraz redaktor Hannę Gajos.

Anna Ziemniak fot. Piotr Kierat (źródło: materiały prasowe)

Anna Ziemniak fot. Piotr Kierat (źródło: materiały prasowe)

Nie obyło się również bez nagród dla projektantek z SAPU. Aneta Zielińska z kolekcją Echo zdobyła I nagrodę Jury Mediów oraz wyróżnienie Jury Kratorów w kategorii pret-a-porter, a Anna Ziemniak z kolekcją 4 a.m. otrzymała wyróżnienie Jury Mediów.

Polska Izba Odzieżowo-Tekstylna uhonorowała dodatkowo kolekcję Anety Zielińskiej Echo kwotą 10 tys. zł za spełnienie kryteriów programu Od pomysłu do przemysłu. W uzasadnieniu fundatorzy nagrody podkreślili wysoką wartość artystyczną projektów, które jednocześnie mogą być wdrożone do produkcji na skalę masową.

W tym roku w kategorii pret-a-porter Jury Kreatorów Złotą Nitkę przyznało Karolinie Glegule za kolekcję Liquid, natomist w kategorii premiere vision – Kamili Gawrońskiej-Kasperskiej za kolekcje Metropolis.

Miłym akcentem był fakt, ze tegoroczny konkurs Złota Nitka reklamowały zdjęcia kolekcji absolwentek SAPU Małgorzaty Grzywnowicz i Małgorzaty Węgiel, które w zeszłym roku zdobyły Złotą Nitkę w kategorii pret-a-porter.

Sukcesy w Łodzi to nie jedyne osiągnięcia absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru tej wiosny. W ostatnim czasie studenci i absolwenci zdobyli wiele cennych nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach w Polsce i na świecie.

Magdalena Trocka – laureatka nagrody dla najlepszego ilustratora na warsztatach Art&Fashion wyjechała na staż do Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie.

Agnieszka Tokarska, autorka kolekcji Moje Chiny zajęła I miejsce w konkursie Gryf Fashion Show 2010.

Małgorzata Czuchraj i Monika Czesak zdobyły wyróżnienia w konkursie Incognitobag na projekty torebek organizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie

Mariola Wróbel, studentka II roku SAPU zajęła pierwsze miejsce ex aequo z Jakubem Geltnerem z Czech w konkursie Nektarina Visual Esay, promującym ideę rozwoju edukacji ekologicznej i otrzymała nagrodę 2,5 tys. dolarów.

Magdalena Śmielak w konkursie firmy Timex Czas inspiracji zdobyła wyróżnienie za pracę Dekonstrukcja.

Anna Walicka z I roku SAPU zajęła pierwsze miejsce w konkursie Polskiej Akcji Humanitarnej Ubierz Pajacyka. Jej projekt zostanie zlicytowany na wielkiej aukcji w Warszawie obok projektów znakomitych polskich twórców takich jak:  Teresa Rosati, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, Gosia Baczyńska, Dawid Woliński, Jerzy Antkowiak, Plich, Peggy Pawłowski (absolwentka SAPU 2008), Ewa Minge, Natalia Jaroszewska, Arkadius, swój projekt przedstawi również  Janina Ochojska.

Pat Guzik tegoroczna absolwentka SAPU w duecie z Marcinem Stefanikiem, wygrali pierwszą nagrodę w konkursie Folk w wielkim mieście organizowanym przez  Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów ITE i Białostocki Ośrodek Kultury. Pat Guzik została również zaproszona na pokaz dyplomowy studentów wyższej szkoły projektowania Fahmoda w Hanowerze, gdzie podczas gali zaprezentowała swoją kolekcję Over the Rainbow.

Absolwentki SAPU Anna Kasieczka, Aneta Larysa Knap oraz studentka Monika Przywara-Strzałka w konkursie Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal wygrały samodzielne stoiska na odbywających się w Krakowie Targach Etnodizajnu.

Dodaj komentarz