• 2010-05-13

Andrzej Wasilewski – Pin-ups

21 maja 2010 roku w Galerii ZONA Sztuki Aktualnej w Łodzi odbędzie się otwarcie wystawy Pin-ups Andrzeja Wasilewskiego. Artysta rozszyfrowuje zagadkę rozkoszy. Pokazuje jej podwójną naturę, zdaje się w tym podzielać rozpoznanie Jacquesa Lacana. Obietnica najwyższej przyjemności zestawiona jest z przestrogą przed skrajnym obrzydzeniem. Oba te przeciwstawne momenty są nieuniknione i ściśle powiązane.

Pin-ups, Andrzej Wasilewski (źródło: materiały prasowe)

Pin-ups, Andrzej Wasilewski (źródło: materiały prasowe)

Wasilewski łączy powab ze zgnilizną. Zestawia wizerunki kobiet, wizerunki konotujące łatwo osiągalną i niezobowiązującą przyjemność (dla heteroseksualnych mężczyzn oczywiście) z obrazami gnijących się owoców. Owoc rozkoszy z natury swej jest nadpsuty. Łączy seksapil z rozkładem. Zestawia wizerunki atrakcyjnych dziewczyn z wyobrażeniem spiętrzonych kości i zmarłych mężczyzn. Miłość, zwłaszcza ta seksualna jest podszyta śmiercią, gdyż spełnienie pożądania, jak przekonuje psychoanaliza, wiąże się nieodwołalnie z unicestwieniem. A może to raczej właśnie unicestwienie i rozkład jest tym, co najbardziej pociągające.

Wybierając styl kobiecości, określony mianem pin-up, Wasilewski traktuje go szerzej jako emblemat dla obietnicy łatwo osiągalnej przyjemności, którą mami kultura popularna, a przede wszystkim reklama. Wykorzystuje jej język wizualny by nadać powab i atrakcyjność również temu, o czym widz wolałby nie wiedzieć czy nie pamiętać. Czy można wyobrazić sobie reklamę czegoś obrzydliwego, czy przerażającego? Andrzej Wasilewski stwarza pozór takiej reklamy, aby przejmując jej siłę kuszenia, ukazać to, czego człowiek nie chce zobaczyć.

kurator: Kamil Kuskowski | współpraca: Jarosław Lubiak

ANDRZEJ WASILEWSKI PIN-UPS
21 maja – 25 czerwca 2010 roku
Wernisaż: 21.05.2010 | godz. 18.00
Wystawa towarzysząca 9. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi.

Wystawa zorganizowana jest w ramach cyklu: Repozycjonowanie. Sztuka w zmieniającym się społeczeństwie.

Dodaj komentarz