• 2010-05-12

Spotkanie z dramatem indyjskim w Laboratorium Dramatu

17 maja 2010 roku w Teatrze Laboratorium Dramatu w Warszawie odbędzie się spotkanie z dramatem indyjskim – czytanie Średniego, sztuki podejmującej temat stosunków rodzinnych, napisanej przez autora Mahabharaty.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Średni opowiada o spotkaniu rodziny bramina z demonem Ghatokaćą, który żąda wydania jednego z synów na posiłek dla swojej matki. Średni syn jest gotów poświecić się dla rodziny. Sztuka podejmuje również uniwersalny temat konfliktu ojca i syna.

Średniego reżyseruje Piotr Jędrzejas, który w LD wyreżyserował spektakl Biedny ja, Suka i Jej Nowy Koleś Michała Walczaka. Sztuka jest czytana w cyklu Wokół Ognia, poświęconemu najstarszym scenicznym utworom hinduskim. Rozmowę po czytaniu prowadzi profesor Maria Krzysztof Byrski – hinduista i były ambasador Polski w Indiach. W dyskusji wezmą również udział dr Joanna Jurewicz (orientalistka) i dr Tomasz Olchanowski (psycholog, kulturoznawca).

Profesor Maria Krzysztof Byrski o Średnim:

Nasze majowe spotkanie w Laboratorium Dramatu poświęcimy Bhasie (ok. III w. po Chr.), najstarszemu ze znanych dramatopisarzy indyjskich doby klasycznej. Wysłuchaliśmy już w ubiegłym roku przed Bożym Narodzeniem Przypadków Chłopca, sztuki poświęconej dzieciństwu boga Kryszny i wywołującej skojarzenia z naszymi tradycyjnymi jasełkami. W swojej jednoaktówce zatytułowanej Średni, Bhasa podejmuje dwa ważkie dla tradycji indyjskiej tematy. Najważniejszy to bezgraniczne oddanie sobie wzajemnie członków najbliższej rodziny; matki, ojca i trzech synów. Najbardziej patetyczna postacią jest średni z trzech braci, świadom miejsca w rodzinie najstarszego brata i świadom przywiązania matki do najmłodszego. Drugim problemem, jaki Bhasa podejmuje, to konfrontacja syna z nieznanym mu ojcem. Uczony rosyjski Paweł Aleksandrowicz Grincer podkreśla w swej ksiązce poświęconej Bhasie, jak bardzo uniwersalny jest motyw konfliktu ojca i syna, który spotykamy w Odysei, w germańskiej Pieśni o Hildebrandcie, rosyjskiej bylinie o Ilji Muromcu i Sokolniku, irańskiej opowieści o Rustamie i Suhrabie i irlandzkiej o Kuhulinie i Konlahu. Posłuchajmy jak to spotkanie ojca i syna ujmuje Bhasa.

Czytają: Grzegorz Gromek, Piotr Jędrzejas, Robert Majewski, Grzegorz Sowa, Sebastian Świerszcz, Michał Węgrzyński, Milena Gauer
17 maja 2010 roku, godzina 19.00
Laboratorium Dramatu
Olesińska 21, Warszawa

Dodaj komentarz