• 2010-05-11

Kazuhisa Uchihashi w Firleju

14 maja 2010 roku o godz. 20.00 we wrocławskim Ośrodku Działań Artystycznych Firlej wystąpi Kazuhisa Uchihashi – jeden z najważniejszych gitarzystów – improwizatorów na świecie. Jest jednym z filarów niezwykle płodnej i inspirującej japońskiej awangardy obok takich postaci jak Otomo Yoshihide, Keiji Haino, Hoppy Kamiyama czy Tatsuya Yoshida.

Kazuhisa Uchihashi (źródło: materiały prasowe)

Kazuhisa Uchihashi (źródło: materiały prasowe)

Kazuhisa Uchihashi współpracował i koncertował z takimi gwiazdami jak: Fred Frith, John Zorn, Otomo Yoshihide, Eugene Chadbourne, Elliott Sharp, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Zeena Parkins, Shelley Hirsch oraz Ground Zero i Ruins. Jest też liderem rockowo-impowizacyjnego tria Altered States, łączącego wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise, przez co skutecznie udowadnia, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Znany już dobrze polskiej publiczności, powraca do Polski po raz kolejny.

Urodzony w 1959 roku w Osace w Japonii. Naukę gry na gitarze rozpoczął w dwunastym roku życia. Od 1983 roku całkowicie poświęcił się muzyce improwizowanej. Eksperymentuje z wieloma różnymi urządzeniami i przystawkami dźwiękowymi, by wzmocnić ekspresję brzmienia gitary. Komponuje muzykę do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i reklamówek telewizyjnych. Popularność w Japonii i na świecie zdobył po koncertach z tuzami muzyki improwizowanej jak, między innymi: Hans Reichel, Tom Cora, Butch Morris, Ned Rothenberg, Barre Phillips, Kan Tae Hwan, Peter Brotzmann, Derek Bailey, Sam Bennett, Steve Beresford, Zeena Parkins, Elliott Sharp. Ma na koncie także współpracę z Fredem Frithem, Johnem Zornem, Otomo Yoshihide, Eugenem Chadbournem, Shelley Hirsch. W latach 1994-1997 współtworzył legendarną formację Ground Zero. W ostatnich latach często występował i nagrywał w towarzystwie muzyków kultowego japońskiego duetu Ruins.

Od 1990 roku jest liderem niezwykłego, rockowo-impowizacyjnego tria Altered States. Trio, odczuwając ograniczenia klubowej japońskiej sceny jazzowej, stopniowo rozszerzyło swą działalność na scenę rockową, łącząc wiele typów muzyki, m. in. blues, funk, country czy noise i skutecznie udowadniając, że podziały i bariery w muzyce nie istnieją. Równolegle Uchihashi współpracuje z japońskim teatrem multimedialnym Ishinha oraz kontynuuje twórczość solową.

W latach 1995 – 2005 był organizatorem New Music Action Workshop – comiesięcznych warsztatów dla młodych twórców w Kobe i Londynie, a od 1996 roku współtworzył najważniejszy japoński festiwal muzyki improwizowanej Beyond Innocence. Był także animatorem klubu The Bridge w Osace. Od 10 lat prowadzi własną wytwórnię płytową Innocent Records realizując konsekwentnie ambitne, niskonakładowe serie wydawnicze. Innocent Records stała się pretekstem i platformą niezliczonych kolaboracji muzyków różnej proweniencji.

Improwizacja w muzyce znajduje wg Uchihashi`ego ucieleśnienie jako najwyższa forma komunikacji, ale nie jako forma muzyczna sensu stricte. Jak sam twierdzi, jego muzyka staje się “przestarzała” już w chwilę po jej wygenerowaniu.

Dodaj komentarz