• 2010-05-11

Jonas Mekas na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym

31 maja 2010 roku rozpocznie się 50. Krakowski Festiwal Filmowy. Tegoroczna Nagroda Smok Smoków, wyróżnienie przyznawane przez Krakowski Festiwal Filmowy od 1998 roku wybitnym twórcom filmów dokumentalnych i animowanych, takim jak Jan Švankmajer, Werner Herzog czy Kazimierz Karabasz, przypadnie JONASOWI MEKASOWI – legendarnemu amerykańskiemu reżyserowi litewskiego pochodzenia, nazywanemu ojcem chrzestnym amerykańskiego kina awangardowego.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Jonas Mekas, prekursor i przedstawiciel, amerykańskiej awangardy filmowej otrzyma Nagrodę Smok Smoków w uznaniu za wkład w światowe kino. Artysta przyjął zaproszenie organizatorów i przyjedzie do Polski z końcem maja, by odebrać nagrodę podczas jubileuszowego wydania 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to jego pierwsza wizyta w Krakowie.

Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu uzasadnia wybór: Jonas Mekas to ikona amerykańskiej awangardy, a Klatkę oglądaliśmy w PRL-u z wypiekami na twarzy, bo była dla nas uosobieniem wolności, nie tylko w sztuce. Ten sfilmowany spektakl Living Theater uświadamiał nam jak daleko – geograficznie i politycznie –  jesteśmy od nowojorskiej sceny offowej, od Direct Cinema i braci Maysles, od New American Cinema i Mekasa. Teraz, co nas niezmiernie cieszy, Jonas Mekas przyjeżdża do Krakowa.

Uroczyste wręczenie Nagrody Smok Smoków Jonasowi Mekasowi będzie miało miejsce 1 czerwca w kinie Kijów.Centrum. Po ceremonii odbędzie się pokaz filmów Laureata, na który złożą się:

  • Sceny z życia Andy Warhola (Scenes from Life of Andy Warhol: Friendship and Intersections)
  • Wszystkiego najlepszego, John (Happy Birthday to John)
  • Po tej stronie raju (This Side of Paradise. Fragments of an Unfinished Biography)
  • Zefiro Torna, czyli sceny z życia George’a Maciunasa (Zefiro Torna: Scenes from the Life of George Maciunas

Kolejne odsłony retrospektywy filmów Mekasa oraz jego spotkania z publicznością będą miały miejsce w następnych dniach trwania Festiwalu.

Jonas Mekas, amerykański filmowiec, artysta, pisarz i poeta urodził się w 1922 roku na Litwie. Po wojnie studiował filozofię na uniwersytecie w Mainz, a w 1949 razem z młodszym bratem Adolfasem wyemigrował do USA. Osiadł w Nowym Jorku, gdzie niedługo potem rozpoczęła się jego przygoda z kinem. W słynnym stowarzyszeniu filmowym Cinema 16 prowadzonym przez Amosa Vogela zetknął się z kinem awangardowym. Swoje pierwsze filmy, będące rejestracją jego własnego życia, kręcił na kupionej za pożyczone pieniądze słynnej kamerze 16 mm Bolex.

Mekas jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego filmu awangardowego, tzw. New American Cinema. W latach 60. razem z grupą innych filmowców m.in. Shirley Clarke, Stanem Brakhagem, Gregorym Markopoulosem i Lloydem Michaelem Williamsem, założył dwie ważne dla sztuki awangardowej instytucje – The Film-Makers’ Cooperative (FMC) oraz Filmmaker’s Cinematheque. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury przez Ministra Kultury Francji (1992), czy Nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles za znaczący wkład w amerykańską kulturę filmową (2007).

50. Krakowski Festiwal Filmowy
31 maja – 6 czerwca 2010 roku, Kraków

Dodaj komentarz