• 2010-05-07

Rusofil i rusofob, czyli pojedynek we Wsoli

9 maja 2010 roku o godz. 17.30 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się dyskusja o polskim kompleksie rosyjskim, wojnie i pokoju w kulturze i polityce, o zachodnim Antychryście i przyjaciołach Moskalach, o gestach w polityce i uniesieniach w sztuce.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Kilka godzin po defiladzie na Placu Czerwonym, miesiąc po katastrofie smoleńskiej. Siedemdziesiąt lat po Katyniu i sześćdziesiąt pięć po zwycięstwie, które nie dla wszystkich było Zwycięstwem.

Spierać się będą:

krytyczny rusofil – prof. Andrzej de Lazari, rusycysta z Uniwersytetu Łódzkiego, potomek Rosjan, którzy schronili się w Polsce przed bolszewikami (a także Naczelnika Zarządu Żandarmerii Guberni Radomskiej);

oraz

rusofob z rozsądku – Bartłomiej Sienkiewicz, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspert i publicysta, potomek pisarza, który wychowywał pokolenia Polaków opowieściami o naszych kresowych przewagach i dzikiej nawale nadciągającej ze Wschodu.

Wszystkich zainteresowanych dyskusją do Wsoli dowiezie bezpłatny niebieski autobus firmy ITS A. Michalczewski, który odjedzie sprzed Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego o godzinie 16.45. Powrót do Radomia tym samym autobusem, po spotkaniu, około godziny 19.30.

Dodaj komentarz