• 2010-05-07

Animacja słowacka w ramach Niedzielnych Poranków Filmowych

9 maja 2010 roku o godz. 12.30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu w ramach cyklu Przedszkole Mediów będzie można zapoznać się z animacją słowacką.

Animacja Słowacka

Animacja Słowacka

Narodziny animowanego filmu na Słowacji datuje się na rok 1965, kiedy w ramach Studia krótkich filmów w Bratysławie została założona samodzielna grupa artystyczna, której celem było tworzenie filmów autorskich w technice rysunkowej i wycinankowej.

Animacja słowacka zawsze była mocno skoncentrowana na najmłodszych widzach. Właśnie dlatego filmy, które prezentuje WRO w najbliższą niedzielę – są tak różnorodne zarówno pod względem tematyki czy gatunku, jak i tworzywa. Wśród nich znaleźć będzie można zarazem animacje lekkie i zabawne, ale też bardziej refleksyjne. Największą spuściznę w tej dziedzinie pozostawił po sobie prawdziwie wszechstronny twórca Viktor Kubal – jeden z ojców słowackiego filmu animowanego, scenarzysta, artysta plastyk, reżyser. Podczas niedzielnego pokazu będzie można obejrzeć animacje z serii Jaś Groszek inaugurujące jego zainteresowanie tematyką dziecięcą.

W ramach Poranka zobaczyć będzie można pierwszą słowacką animację lalkową autorstwa Ivana Popoviča Strażnik sen, Vlastimira Herolda Czarodzieja i kwiaciarkę stworzoną wspólnie ze znanym słowackim ilustratorem Miroslavem Cipárem, a także filmy Františka Jurišiča i Dagmar Bučanovej.

Program pokazu:

  • Viktor Kubal, W krajine divov (W krainie dziwów)

O zagranicznym turyście, który znajduje piękną krainę czarów.

  • Viktor Kubal, Sad

Pewien ogrodnik usilnie stara się pozbyć nieproszonych gości z sadu. Opowieść o tym, kto może rywalizować z nami w jedzeniu jabłek oraz o tym, dlaczego warto zaprzyjaźnić się z okolicznymi ptakami.

  • Viktor Kubal, Meteorolog

Opowieść o tym, jak udoskonalić prognozowanie pogody oraz co z tym wszystkim mogą mieć wspólnego żaby.

  • František Jurišič, Ki-ki-ri-kí (Kukuryku)

O tym, dlaczego nie warto wdawać się w kłótnie ze złośliwymi kogutami (nawet wtedy, gdy nie dają nam spać).

  • František Jurišič, Domáca úloha (Zadanie domowe)

Okazuje się, że sukces w szkole może być uzależniony od tego, czy uda nam się zaprzyjaźnić z pewnymi przyborami do pisania. Podobno najbardziej pomocne są wieczne pióra.

  • František Jurišič, Múdre prasiatko (Mądre prosiątko)

Czy mądrej śwince uda się przechytrzyć czyhającego na nią wilka? Nowa wersja opowieści o trzech świnkach.

Przedszkole Mediów, wszystkie niedziele, zawsze o 12:30, wstęp wolny
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

Dodaj komentarz