• 2010-05-06

Silesius na Capitolu

8 maja 2010 roku w Teatrze Muzycznym Capitol odbędzie się uroczysta gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Laureaci odbiorą wyróżnienia o łącznej, niebagatelnej sumie 170 tys. zł.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Tegoroczne wręczenie nagród, połączone ze specjalnym spektaklem, zagości na deskach wrocławskiego Teatru Muzycznego. Statuetki autorstwa Michała Staszczaka oraz czeki trafią do zwycięzców w trzech kategoriach – za całokształt twórczości, książkę roku i najlepszy debiut 2009 roku.

Już od 24 kwietnia znane jest, ogłoszone podczas 15. Festiwalu Port Literacki nazwisko laureata nagrody za całokształt twórczości i zdobywcy 100 tys. złotych – Piotra Sommera. Ten uznany poeta, niezwykle ceniony tłumacz literatury anglojęzycznej, redaktor naczelny Literatury na Świecie wydał w 2009 roku, po dziesięcioletniej przerwie, aż 3 tomiki swoich wierszy, w tym jeden zbiór retrospektywny. Przewodniczący jury – profesor Jacek Łukasiewicz – podkreśla, że Sommer otrzymuje wyróżnienie za wybitną, wielostronną i nowatorską twórczość poetycką, która silnie wpłynęła na język polskiej poezji w ostatnich trzech dekadach.

Podczas Portu Literackiego można było poznać nazwiska autorów nominowanych w pozostałych kategoriach. Do tytułu książki roku i do nagrody w wysokości 50 tys. złotych kandyduje siedem tomików poetyckich: Niepiosenki Mariusza Grzebalskiego, Samochody i krew Bartosza Konstrata, Powietrze i czerń Piotra Matywieckiego, Trzy dni nieśmiertelności Feliksa Netza, Cantus Jana Polkowskiego, 22 Marcina Sendeckiego i Niskie pobudki Marcina Świetlickiego. Spośród trojga nominowanych debiutantów wyłoniony zostanie zwycięzca i przyszły posiadacz 20 tys. złotych. O debiut roku stają w szranki: Joanna Lech z tomem Zapaść, Dawid Majer i jego Księga grawitacji oraz Jakobe Mansztajn Wiedeński high life.

Komisja dokonywała wyboru najlepszych tomów spośród 120 zgłoszonych. Profesor Łukasiewicz, zapytany o kondycję polskiej poezji, odpowiada: Wydane w roku 2009 tomy wierszy, te nominowane i wiele z tych, które nominowane nie zostały, poetów różnych pokoleń – od najstarszych, jak Wisława Szymborska i Julia Hartwig, po debiutantów – pokazują, że polska poezja wciąż ma się dobrze, jest różnorodna i arcyciekawa.

Dodaj komentarz