• 2010-05-06

Czytanie to awantura – weekend literacki w Teatrze Dramatycznym

9 i 10 maja 2010 roku odbędzie się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie Weekend literacki zatytułowany Czytanie to awantura. Weekend literacki w Teatrze Dramatycznym to dwudniowe wydarzenie, które rozpocznie się w niedzielne południe otwartymi targami dramaturgicznymi w Loży Stalina, a zakończy spotkaniem literackim z cyklu Agnieszki Drotkiewicz Daleko od Wichrowych Wzgórz.

Podczas weekendu poruszane będą aktualne zagadnienia dotyczące funkcjonowania słowa i tekstu w teatrze, jednocześnie rozpoczynając rozmowę o możliwościach i ograniczeniach dotyczących użytkowania dzieła literackiego w kulturze remiksu, mediów cyfrowych i internetu.

Otwarte targi dramaturgiczne

Jeżeli piszesz i chciałbyś przedstawić swoje teksty innym, a przy okazji dowiedzieć się w jaki sposób możesz je chronić, bezpiecznie promować oraz jak i gdzie świadomie wykorzystywać ich potencjał koniecznie przyjdź 9 maja 2010 roku na Otwarte targi dramaturgiczne w Loży Stalina w Teatrze Dramatycznym. (Organizatorzy)

Tego dnia teksty w postaci wydruków, zinów, płyt CD, itp. można będzie umieścić w specjalnie przygotowanym miejscu w czytelnio-księgarni teatru, spędzić majowe popołudnie na tarasie Pałacu Kultury, posłuchać muzyki, porozmawiać.

Teksty przesłać można także mailem na adres dramaturgia@teatrdramatyczny.pl do 5 maja. Organizatorzy planują przygotowanie publikacji on-line zgromadzonych pozycji we współpracy z Creative Commons Polska.

O godz. 16.00 odbędzie się interaktywna prezentacja Kamila Śliwowskiego dotycząca praw autorskich i obecności słowa autorskiego w przestrzeni mediów elektronicznych.

9 maja 2010 roku, godz. 12.00 – 20.00
Loża Stalina (wejście od strony Kinoteki i ogródka Café Kulturalna)

Daleko od Wichrowych Wzgórz

New York, New York – ostatnie spotkanie z cyklu prowadzonego przez Agnieszkę Drotkiewicz

Dlaczego dzieci urodzone z amerykańskich matek nie potrafią napisać takiej sztuki jak mój Benny? To ja, która nigdy nie miałam szansy, żeby stać się kimś, dałam im ten ogień. (…) To nasze myśli i uczucia płoną w naszych dzieciach i sprawiły, że stały się kimś w Ameryce – pisała Anzia Yezierska w jednej ze swoich książek. Czy Tony Kushner, autor Aniołów w Ameryce, mógłby być jej późnym synem? O bagażu kulturowym żydowskich emigrantów w Nowym Jorku, o tym jak historia przemienia się w opowieść, story, a także o samym Nowym Jorku będę rozmawiać z Bellą Szwarcman-Czarnotą i Adrianą Prodeus.

Czy rzeczywiście – w literaturze – jesteśmy daleko od Wichrowych Wzgórz? Czy jest coś, co pomimo zmian dekoracji pozostaje w literaturze niezmienne? Czy w dawnych książkach można szukać odpowiedzi na współczesne pytania? Czy warto się cofnąć, żeby zobaczyć obraz pełniejszy niż połka z napisem: 10 top nowości? Czytanie to awantura. (Agnieszka Drotkiewicz)

10 maja 2010 roku, godz. 19.00
Stara Księgowość (wejście główne do Teatru Dramatycznego)

Dodaj komentarz