• 2010-05-04

XXI Gliwickie Spotkania Teatralne

5 maja 2010 roku w Gliwickim Teatrze Muzycznym rozpoczną się już po raz dwudziesty pierwszy Gliwickie Spotkania Teatralne. Od paru lat są one rozpisane na trzy główne nurty: Inspiracje oraz Wizje i Kreacje.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Inspiracje, nierozłącznie związane z Ruinami Teatru Miejskiego, będą miały w tym roku jednego bohatera. Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, jest autorem unikalnych, wizyjnych spektakli – większość z nich prezentowana była w czasie dotychczasowych edycji Gliwickich Spotkań Teatralnych. W tym roku twórca przygotowuje projekt artystyczny specjalnie z myślą o wnętrzu Ruin. Jak sam wielokrotnie podkreślał, to miejsce ma dla niego niezwykłą moc inspirującą – stąd oczekiwać możemy prawdziwej teatralnej uczty, która po raz kolejny ożywi gliwicki stary teatr.

Inspiracje zakończą tegoroczne GST, a wcześniej zapraszamy na spektakle nurtu Wizji i Kreacji. Zobaczymy m.in. dwa spektakle teatrów lalkowych: Banialuki i Malabar Hotel, co stanowić będzie swego rodzaju eksperyment programowy Spotkań. To nie koniec nowości – taką będzie z pewnością część festiwalu poświęcona w całości Kartotece Tadeusza Różewicza.

W tym roku mija 50 lat od pierwszej inscenizacji tego dramatu, który – przypomnijmy – napisany został w naszym mieście. To doskonała okazja, aby przypomnieć dotychczasowe realizacje tej sztuki w Teatrze Telewizji dokonane przez tak znakomitych twórców jak Konrad Swinarski, Krzysztof Kieślowski czy Kazimierz Kutz. Będzie też okazja do spotkania z Kartoteką na żywo – w najnowszej inscenizacji dramatu, którą we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zrealizował Michał Zadara.

Gliwickie Spotkania Teatralne odwiedzi też jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatru Jerzy Jarocki – okazją ku temu będzie 50. rocznica polskiej prapremiery Ślubu Gombrowicza, którą wyreżyserował na scenie Kinoteatru X. Poza tym poznańskie Ósemki, Montownia i Scena Prezentacje z Warszawy, a także propozycja muzyczna: Zbigniew Zamachowski we wspólnym programie z Grupą MoCarta.

Będzie można zobaczyć takie spektakle jak: Król umiera, Utwór sentymentalny, Merlin – inna historia, skrawki, Diabeł w purpurze, Paranoicy i pszczelarze, Nautrilus zum, Cerna rodinka i wiele innych. Gliwickim Spotkaniom Teatralnym będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna Joanny Helander.

Gliwickie Spotkania Teatralne
Gliwicki Teatr Muzyczny
Od 5 do 31 maja 2010

Dodaj komentarz