• 2010-05-04

Być jak Kazimierz Deyna

8 maja o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się polska prapremiera spektaklu Być jak Kazimierz Deyna Radosława Paczochy. Reżyseruje Piotr Jędrzejas, muzykę do spektaklu skomponował lider zespołu Lao Che, Hubert Spięty Dobaczewski.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Prapremierowy tekst młodego polskiego dramatopisarza Radosława Paczochy jest słodko-gorzką opowieścią o losach młodego, trzydziestokilkuletniego Polaka, który urodził się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił pamiętnego gola w meczu z Portugalią; gola, który dał nam awans na Mistrzostwa Świata w Argentynie. Ten fakt zdeterminował postępowanie chłopca, który postanowił ulepić swoje życie na kształt wielbionego piłkarskiego idola. Sarkastyczna, ale i pełna ciepłego humoru opowieść o drodze przez życie polskiego reprezentanta młodego pokolenia, który przeżywa wszystkie większe i mniejsze zakręty, wzloty i upadki historii minionych trzydziestu lat. Otaczająca go rodzina, znajomi i przypadkowi przechodnie tworzą wyrazisty i celnie podpatrzony Polaków portret własny.

Być jak Kazimierz Deyna jest wypowiedzią pewnego pokolenia. Mojego pokolenia. Pokolenia, które pamięta komunizm, ale dojrzewać mu przyszło już w latach demokracji. Wypowiadamy się o dorastaniu do bycia kimś. Kim zatem być? Tytuł poddaje nam konkretną osobę, ale nazwisko Deyny jest jedynie pretekstem do poszukiwania tożsamości, bo znakomicie wypełnia potrzebę legendy, wzorca. Nie jest to przedstawienie biograficzne, ale Deyna cały czas jest obecny jako symbol walki i dążenia do celu, nawet gdy cały stadion- świat gwiżdże na nas. Ten sportowy kontekst prowokuje do pytań o polskie niespełnione marzenia i opisuje nasze narodowe średniactwo, wadę z którą trzeba się zmierzyć, dorastając w kraju nad Wisłą. To właśnie z tego średniactwa chce się wydobyć nasz bohater. Tekst wypełniony jest wspomnieniami z dzieciństwa, mocno osadzonymi w naszych historycznych realiach. Na szczęście zawarte w sztuce poczucie humoru pozwala z dystansem podejść do polskiej rzeczywistości. (Piotr Jędrzejas)

Radosław Paczocha

BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA
Reżyseria: Piotr Jędrzejas
Scenografia: Marcin Chlanda
Kostiumy: Katarzyna Zbłowska
Muzyka: Hubert Spięty Dobaczewski
Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
Sufler: Wanda Nowińska
Inspicjent: Jerzy Kosiła
W spektaklu występują: Magdalena Boć, Monika Chomicka-Szymaniak, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Anna Kociarz, Piotr Łukawski, Maria Mielnikow-Krawczyk, Krzysztof Matuszewski, Marzena Nieczuja-Urbańska, Karolina Piechota, Filip Perkowski (gościnnie), Florian Staniewski, Dariusz Szymaniak, Robert T. Majewski (gościnnie), Nneka Ugwu (gościnnie).

Prapremiera polska: sobota, 8 maja 2010 roku, godzinia 19.00, Duża Scena Teatru Wybrzeże
Kolejne spektakle: 9, 11 i 12 maja

Dodaj komentarz