• 2010-04-30

Wystawa Wojenne Rozstania w muzeum PRL-u w Krakowie

Od 9 maja do 31 lipca 2010 roku w muzeum PRL-u w Krakowie będzie miała miejsce wystawa pt. Wojenne Rozstania. Ekspozycja została przygotowana w ramach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej przez Muzeum Historii Polski przy współpracy z Muzeum PRL-u – krakowskim oddziałem MHP.  Wystawa była już prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach od 11 listopada do 12 stycznia 2010 roku. Ekspozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem odwiedzających i mediów. W trakcie trwania wystawy Wojenne rozstania odbyły się, również zajęcia dla szkół.

 

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Pomysł wystawy zrodził się w trakcie realizacji projektu Rodziny rozdzielone przez historię, w ramach którego są zbierane relacje i dokumenty dotyczące losów polskich rodzin po 1939 roku. Wystawa opiera się na opowieściach o losach siedmiu rodzin rozdzielonych podczas II wojny światowej. Każda z opowieści oddaje indywidualny wymiar historii, a jednocześnie odsłania różne aspekty wojennych losów Polaków. Poniżej prezentujemy fragmenty wspomnień bohaterów ekspozycji.

W grudniu 1941 roku Imiłkowscy zostali wysiedleni do obozu w Potulicach. Warunki w obozie były niezwykle ciężkie – głód, choroby, zimno. Najgorsze były jednak przymusowe rozstania. Najpierw ojciec został wywieziony do pracy w fabryce samolotów. (…) Najtrudniejsze było jednak rozstanie z mamą, którą wiosną 1942 roku wywieziono do pracy w folwarku. Miesiąc później kapo zabrało Zosię i Zbyszka. Marysia i Halinka zostały same. Na wolności została jedynie babcia Wiktoria, która jak wielu innych Polaków przychodziła pod obóz, by – choćby przez druty – spotkać i wesprzeć uwięzionych krewnych. (fragment historii Rodziny Miłkowskich).

Muzeum PRL-u
Krakowski Oddział Muzeum Historii Polski
os. Centrum E-1, 31-934 Kraków (dawne kino Światowid)

 

Dodaj komentarz