• 2010-04-30

Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory

2 maja 2010 roku o godz. 12.00 w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wernisaż wystawy Nostalgia Chopina w fotografii Tomka Sikory. Wystawa potrwa do 23 maja.

Tomek Sikora

Tomek Sikora

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie w rodzinie o artystycznych korzeniach. Jego matka była malarką, ojciec – rzeźbiarzem. Sam jednak zapałał miłością do fotografii. W latach 70 – tych pracował jako fotoreporter dla warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego Perspektywy. Od 1982 roku przebywał w Australii, gdzie założył studio fotografii reklamowej w Melbourne. Tam też dwukrotnie został uznany najlepszym fotografem w tej dziedzinie. Współpracował z wieloma agencjami reklamowymi m.in. Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii, Singapuru, Hong Kongu, Malezji, Polski. Sikora jest również twórcą wielu plakatów teatralnych i filmowych oraz ilustracji książkowych.

Zaprezentowana w Galerii Letniej wystawa Tomka Sikory jest niczym sentymentalne spojrzenie wizjonerskim okiem genialnego fotografa na polskość – polskość, która przejawia się w przepojonej wspomnieniami przyrodzie, barwie jesiennych pejzaży czy oprószonych śniegiem drzew, a także wrosłych w naszą kulturę obyczajach. Sikora, podobnie jak Chopin, poznał smak emigracji, to stało się chyba impulsem nostalgicznego spojrzenia na muzykę genialnego kompozytora. Artysta na nowo zdaje się odkryć przed nami wizje, które niczym marzenie senne, zdawkowe urywki pamięci narzucają nam swoją obecność bedącą jednocześnie zmysłową kwintesencją wspomnień dzieciństwa. Te wizje przywołujące uroki polskiej wsi, jej przyrody, ludzi w chłopskich chatach czy pracujących w polach, zdają się rozbrzmiewać w akordach fortepianu Chopina, ale równie silnie emanują nimi wizjonerskie kreacje Tomka Sikory stanowiące świetne zestawienie pejzaży i portretów.

Kamienica Celejowska, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz