• 2010-04-30

Niedzielne Poranki Filmowe

2 maja 2010 roku o godzinie 12.30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się prezentacja filmów animowanych Animacje z Ostrawy – Studio Filmowe QQ w ramach cyklu Przedszkole Mediów. Niedzielne Poranki Filmowe.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Ostrawskie Studio QQ (Czechy) powstało w 1992 roku z inicjatywy znakomitego reżysera i producenta Vladimíra Mráza, autora m.in. uwielbianego przez dzieci filmu Bajeczny show, powstałego z inspiracji twórczością La Fontaina. Realizowane przez artystów w Ostrawie filmy należą do najpopularniejszych animowanych serii czeskiej telewizji.

Dyrektor artystyczny Studia QQ wykłada również w Katedrze Animacji Uniwersytetu Ostrawskiego. Wydział ten zapewnia studentom wykształcenie prawdziwie multidyscyplinarne. Począwszy od umiejętności praktycznych związanych z tworzeniem filmów, po wiadomości ściśle teoretyczne z zakresu historii animacji światowej.

O wysokim poziomie nauczania oferowanym przez Universitatis Ostraviensis świadczą choćby liczne nagrody zdobywane przez studentów na rozmaitych festiwalach filmowych. Podczas tworzenia prac dyplomowych absolwenci Katedry Animacji korzystają z zasobów QQ. Rezultatem tej współpracy są między innymi krótkie metraże, które zaprezentujemy podczas Poranka.

Program pokazu:
Jana Kolinová, Kotě nezbeda (Koci urwis) – animacja zrealizowana przez studentkę Uniwersytetu na konkurs Moja najweselsza przygoda ogłoszony przez Czeską Telewizję i Studio QQ. Jest to zabawna opowieść rozgrywająca się w okolicach wiejskiego domku, gdzie natrętny kot wystawia na próbę cierpliwość leciwego psiska.

Jana Kolínová, Koza kozenka (Kózka) – o rajskim życiu pewnej kozy, jej niesłychanie wytrzymałym żołądku oraz o tym, skąd biorą się tajemnicze kręgi w zbożu.

Petra Dvoracková, Dostih (Wyścig) – o przygodach złotego konika, który dzięki swemu sprytowi zwycięży trudny wyścig.

Miluše Menclíková, Tatínku!!! (Tatusiu!!!) – kilka sposobów na to, jak namówić tatę do zabawy.

Michaela Čevelová, ETA příchází ke mně v noci (Co przychodzi do mnie w nocy?) – przygody rudowłosej dziewczynki, która wspomina we śnie wydarzenia minionego dnia. Bohaterka skrupulatnie gromadzi wszystkie przeżycia w małym plecaczku, aby móc później opisać je w swym sekretnym zeszycie.

Barbora Hurajtová, Béé objetí (W objęciach owieczki) – przygody plastelinowej owieczki po drugiej stronie lustra. Reżyserka łączy animację rysunkową i plastelinową.

Jan Trojánek, To spravné tempo (Odpowiednie tempo) – nerwowy sąsiad i jego potyczki z hałaśliwymi chłopcami grającymi w piłkę. Czy uprawianie sportu może znacząco wpłynąć na nasze relacje z najbliższym otoczeniem?

Kateřina Hurtová, Lachtan (Lew morski) – z filmu dowiemy się, jaką tajemnicę może skrywać w sobie lew morski.

Ratislav Polenkovič, Co by se stalo ak by bolo na zemi len 1% radiacie viac (Co mogłoby się stać, gdyby ziemia było choć w 1% mocniej napromieniowana) – prawdopodobnie za kilka lat przyjaźń między ludźmi a potworami będzie dla nas czymś całkowicie zwyczajnym.

Martin Šejdr, TeleVize – okazuje się, że lekarz telewizorów to zawód pożądany dosłownie w każdym wymiarze.

Animacje z Ostrawy – Studio Filmowe QQ
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7
2 maja 2010 roku o godzinie 12.30

Dodaj komentarz