4 Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście: Polska! Folk

W dniach od 6 do 16 maja 2010 roku w Belfaście potrwa 4 edycja Tygodnia Kultury Polskiej. Trebunie Tutki i Twinkle Brothers – muzykujący górale z Jamajczykami grającymi jazz, Chinka w stroju krakowskim, wytworne suknie Teresy Sedy z łowickim haftem, stocznia w Gdyni fotografowana z paralotni, Królik po berlińsku, zegary cięte z metra … to kolejna odsłona Polska! Year w Belfaście.

Rana, Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście

Rana, Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście

Tydzień Kultury Polskiej powraca do Belfastu po raz czwarty, po raz drugi w ramach Polska! Year. Głównymi organizatorami tego największego polskiego festiwalu odbywającego się w Irlandii Północnej są Instytut Adama Mickiewicza i działająca w Belfaście organizacja Artslink.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest polska sztuka ludowa, jej współczesny odbiór i interpretacje. Organizatorzy przygotowując program wzięli pod uwagę  jak polski folklor obecny jest w sztuce współczesnej, designie, fotografi, filmie i muzyce. Podczas tygodni zaprezentują się młodzi polscy artyści, którzy w dobie globalizacji sięgają po to, co lokalne i wyjątkowe, nadając dobrze znanym motywom, ornamentom, materiałom nowe funkcje, formy, konteksty.

Kultura współczesna – w Polsce, Irlandii czy na Jamajce – czerpie ze wspólnego źródła – folkloru, który może stać się podstawą porozumienia, wspólnym alfabetem, źródłem wspólnych przeżyć, radości, zabawy. Tego wszystkiego z pewnością nie zabraknie w Belfaście.

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu będzie wspólny występ kapeli Trebunie Tutki – polskich muzyków nawiązujących do folkloru góralskiego, ze słynnymi Twinkle Brothers – Jamajczykami grającymi reggae. Nasze stroje ludowe pokażemy lekko i zabawnie – prezentowane przez modeli z różnych zakątków świata i w zestawieniu ze ubiorami zaprojektowanymi przez Teresę Sedę. Zabawne i bezpretensjonalne są obiekty stworzone przez polskich designerów czerpiących inspiracje z przedmiotów o ludowej proweniencji. Bawić się będą nie tylko dorośli, ale i dzieci, dla których zostały przygotowane rozmaite atrakcje, m.in. warsztaty i polski piknik!

Belfast jest ostatnim chyba europejskim miastem, w którym trwają mury – bramy oddzielające dzielnice katolickie od protestanckich są zamykane każdej nocy! Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć do programu pokaz filmu Królik po berlińsku – nominowanego w tym roku do Oskara polskiego paradokumentu opowiadającego o berlińskim murze z perspektywy królików żyjących beztrosko pod jego osłoną.

Dodaj komentarz