• 2010-04-29

Otto Kuske. Malarz pomorskiej ziemi

1 maja 2010 roku w Muzeum Wsi Słowiańskiej w Klukach odbędzie się otwarcie wystawy Otto Kuske. Malarz pomorskiej ziemi. Od 2003 roku Muzeum Wsi Słowińskiej organizuje każdej wiosny wystawy prezentujące twórczość malarzy związanych z Pomorzem Środkowym lat 20 i 30 XX wieku. Malarze ci tworzyli swe obrazy w plenerach nadmorskich i wystawiali je na regionalnych i krajowych wystawach sztuki.

Otto Kuske, "Jezioro Kamień" (źródło: materiały prasowe)

Otto Kuske, "Jezioro Kamień" (źródło: materiały prasowe)

Wydmowe piaski, szkieletowe chałupy, powyginane nadmorskie sosny, rybackie łodzie wyciągnięte na brzeg, oczka jezior wśród lasów, praca rybaków i portowców, szczególne, surowe, acz piękne ludzkie twarze – to tylko niektóre motywy powtarzające się na pomorskich plenerach. Malarstwo i grafika Ottona Kuskego doskonale wpisuje się w ten nurt. Ten Pomorzanin urodzony w Dretyniu koło Miastka najwyraźniej zauroczony był swą małą ojczyzną. Nie znamy całej twórczości artysty, ponieważ wiele z jego dzieł zaginęło. To, co udało się zgromadzić na ekspozycji przekonuje nas jednak, że dla malarza nie było niczego piękniejszego niż pomorski krajobraz, nic bardziej wartego utrwalenia niż pomorska przyroda, architektura i ludzie.

Zgromadzone na wystawie obrazy i grafiki pochodzą ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnej. Trzy polskie muzea są w posiadaniu prac Otto Kusego. Największą kolekcję posiada Muzeum w Darłowie, które otrzymało te dzieła jeszcze od samego artysty, w latach 40. XX wieku, gdy przyjaźnił się on z twórcą tej placówki Karlem Rosenowem. Muzeum w Koszalinie i Muzeum Narodowe w Szczecinie to kolejne placówki będące w posiadaniu prac malarza. Z kolekcji prywatnej wnuczki artysty, pani Ingrid Schwamborn pochodzi 17 obrazów olejnych i akwarel.

Zachowane obrazy i grafiki ułożyć można w kilka grup tematycznych: krajobrazy pomorskie a wśród nich lasy, pola, wydmy, rzeki, jeziora, dalej architektura: wiejskie zagrody, kościoły, zamki i pałace, obiekty przemysłowe i wreszcie ludzie żyjący na Pomorzu i ich praca. Oglądając litografie z teki Wieprza przejdziemy w wyobraźni cały bieg tej pomorskiej rzeki od źródeł nad Jeziorem Białym po ujście w Darłówku. Na akwarelach zobaczymy chaty i zagrody w Krupach, Staniewicach, Wilkowicach, Rusinowie, Starym Krakowie. Zadumać się możemy przy powykręcanej sośnie na wydmach czy nad brzegiem leśnego jeziora osnutego mgłą.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstem napisanym przez wnuczkę artysty, Ingrid Schwamborn.

1 maja – 11 lipca
Otwarcie: 1 maja 2010 roku, godz. 11.00

Wystawa czasowa Otto Kuske. Malarz pomorskiej ziemi.
Muzeum Wsi Slowińskiej w Klukach (chałupa z Żoruchowa)
1 maja – 11 lipca
Otwarcie: 1 maja 2010 roku, godz. 11.00

Dodaj komentarz