Witkacego portret wielokrotny

28 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się spotkanie towarzyszące wystawie portretów i autoportretów fotograficznych Witkacego związane z najnowszą książką profesora Janusza Deglera, zatytułowaną Witkacego portret wielokrotny. Szkice i materiały do biografii (1918-1939).

Witkacego portret wielokrotny, Janusz Degler

Witkacego portret wielokrotny, Janusz Degler

Tom szkiców i artykułów najwybitniejszego dziś znawcy twórczości i życia Witkacego jest sumą pracy, jaką prof. Degler włożył i wkłada nadal w odkrywanie Witkacego. To zbudowana z niejednorodnych elementów, ale niezwykle zmyślna architektonicznie quasi-biografia twórcy.

To z jednej strony drobiazgowy zapis codzienności Witkacego, opis budowany niejednokrotnie z cytatów z listów Witkacego, w których nieraz uzewnętrzniał się bardzo szczegółowo. Z drugiej zaś strony to zarys najistotniejszych wątków z życia autora Pożegnania jesieni.

Degler nie ocenia ani Witkacego, ani jego kobiet. Na zimno relacjonuje szaleństwa pisarza. I zrzuca z niego maski. Żadnego kontrowersyjnego tematu nie pominął i w efekcie napisał najlepszą chyba pracę poświęconą autorowi Nienasycenia.
Newsweek Polska

Janusz Degler w Witkacego portrecie wielokrotnym tropi pseudosensacje i obala fałszywe mity.
Rzeczpospolita

Witkacego portret wielokrotny. Szkice i materiały do biografii (1918-1939).
Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu
28 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00

Dodaj komentarz