Noc Muzeów w Krakowie

Z 14 na 15 maja 2010 roku od godziny 19.00 do 01.00 w krakowskich muzeach odbędzie się Noc Muzeów w Krakowie organizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Dla zwiedzających czynne będą wystawy stałe i tymczasowe, a także przewidziano wykłady przewodników, koncerty muzyczne, warsztaty dla dzieci, prezentacje multimedialne, projekcje filmowe i wiele innych.

Gmach Główny, al. 3 Maja 1

Godzina 19.00–00.30, sala Pod Kozami – projekt dźwiękowy Moniki Drożyńskiej Auslander.

Osią przedsięwzięcia jest pytanie o Obcego – mieszkańca miasta zmuszonego do ciągłego kontaktu z nieznajomymi. W ramach projektu powstał zapis dźwiękowy tych spotkań. Jest to zbiór odpowiedzi ludzi, którzy zareagowali na ogłoszenie prasowe i zgodzili się wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Materią projektu są marginesy – to, co z zapisów rozmów, z radiowych audycji usuwa się jako niepotrzebne.

Przypadkowi przechodnie odpowiadali na pytania artystki o język, narodowość, płeć, religię. Po zmontowaniu fragmentów tych rozmów powstał przeznaczony do słuchania ogólny portret człowieka, inspirujący do refleksji na temat człowieczeństwa: tego, co wspólne nam wszystkim, i tego, co nas różni. Wysłuchanie nagrania artystki będzie możliwe w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu w Gmachu Głównym Muzeum.

Godzina 19.00–00.30 – non stop: Alejami międzywojennego Krakowa. Przystanek – Gmach Główny Muzeum Narodowe w Krakowie.

Multimedialna prezentacja kilkudziesięciu nieznanych fotografii archiwalnych, poświęcona największemu i najważniejszemu założeniu urbanistycznemu Krakowa w dwudziestoleciu międzywojennym. Zobaczymy najciekawsze budowle publiczne powstałe w tym okresie wokół alej, z Gmachem Głównym – siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie – pomnikiem polskiej historii i sztuki na czele.

Godzina 19.00–23.00 – warsztaty dla dzieci i dorosłych w trzech galeriach Gmachu Głównego.

Po zajęciach przy Szafie Pełnej Sztuki nastąpi przejście do galerii muzealnych, gdzie znajdują się stanowiska multimedialne, przy których można wysłuchać zapisu dźwięków, obejrzeć pliki graficzne i wideo. Ma to zachęcić do wykonania cyklu zadań – aktywnego zwiedzania opartego na odbiorze sztuki różnymi zmysłami, a także doprowadzić do ożywienia galerii muzealnych. Interaktywną ścieżkę zwiedzania dla młodszych i starszych będą prowadzić współpracownicy Sekcji Edukacji Muzeum.

Godzina 19.00–21.00 – projekcja filmów kina niemego (Mocny człowiek, reż. Henryk Szaro, 1929 r., 78 min; Tajemnica pokoju nr 100, reż. Aleksander Hertz, 1917 r., 30 min; Bestia, reż. Aleksander Hertz, 1917 r.,19 min) z akompaniamentem specjalnie skomponowanej muzyki na żywo – zespół Vladimirska.

Vladimirska to pochodzący z daleka i dawnych czasów zespół muzyczny. Gra on swoją własną odmianę muzyki retro-cyrkowej, która czerpie inspiracje z różnych odmian europejskiego folku, atmosfery starych cyrków i wczesnodwudziestowiecznych wędrownych teatrów. Vladimirska jest międzynarodowym zespołem z bazą w Krakowie.

Zespół będzie grał muzykę napisaną specjalnie do filmów w składzie trochę innym niż na co dzień:

  • Scotia Gilroy (akordeon, instrumenty klawiszowe)
  • Ernest Heksel (trąbka)
  • Igor Herzyk (gitara elektryczna, melodyka)
  • Tatyana Bunyak (perkusja)

Godzina 22.30–00.30 - pokaz wizualizacji typu 3D mapping na fasadzie Gmachu Głównego Muzeum

Projekcji towarzyszyć będzie instalacja utworów wybitnych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej związanych z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej oraz ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, a także projekty dźwiękowe dwu współczesnych kompozytorów muzyki elektronicznej: Łukasza Szałankiewicza (Zeniala) oraz Denisa Kolokola. Część kompozycji będzie tworzona na żywo.

Prócz wizualizacji metodą 3D mapping na fasadzie prezentowana będzie również miksowana na żywo wizualizacja wideo nawiązująca do estetyki graficznej partytur kompozytorów polskich związanych ze środowiskiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. W wizualizacji pojawią się również elementy archiwalne oraz ich przetworzenia nawiązujące do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

Na Noc muzealną będzie przygotowana wkomponowana w stałą ekspozycję wystawa w wystawie Dom Jana Matejki w latach 1904–1939 (m.in. w Sali Ubiorów na III piętrze). Dzięki zachowanym fotografiom zostanie przedstawiona ówczesna ekspozycja muzealna Domu Matejki.

Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26

Godzina 21.00–22.15 – U progu wielkiego Krakowa – wykład połączony z prezentacją fotografii z początku XX wieku. Będzie można obejrzeć fotografie terenów włączonych do Krakowa na początku XX wieku i porównać ich wygląd z dzisiejszym stanem. Wykład odbędzie się w ogrodzie, a fotografie będą wyświetlane na ścianie sąsiedniego budynku, prowadzenie: Iwona Kęder.

Godzina 19.30–20.30 – Salon muzyki, cz.I – koncert zespołu Trio Vincent: Lucjan Orzech (skrzypce), Maria Solak (fortepian), Monika Langman (wiolonczela)

Godzina 22.30–23.15 – Salon muzyki, cz. II – koncert muzyki klasycznej: Monika Maria Makowska (skrzypce), Sabina Krzynicka (fortepian). O ustalonej godzinie (np. 2 razy w ciągu trwania Nocy) przewodnik (MNK) będzie oprowadzać zwiedzających po Domu Artysty (ok. 30 minut)

Noc Muzeów w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie
14/15 maja 2010 roku
Godzina 19.00-01.00

Komentarze (2) do artykułu “Noc Muzeów w Krakowie”

  1. Czy projekcja filmów kina niemego wymaga wcześniejszej rezerwacji, czy liczba miejsc jest nieograniczona? Gdzie można pobrać pełny program Nocy Muzeów? Na stronie MNK nie ma…

  2. Noc Muzeów zawsze była imprezą bezpłatną, a raczej za symboliczne 1zł można było oglądać wystawy tymczasowe i stałe, a także uczestniczyć w wykładach, projekcjach filmowych itp, bez rezerwacji miejsc, aczkolwiek radziłabym zjawić się wcześniej, ponieważ przeważnie ustawiają się duże kolejki. Organizatorzy przygotowują wcześniej ulotki z pełnym programem, a także rozdają je przy wejściu do muzeów.

Dodaj komentarz