• 2010-04-27

Wystawa Margines Odmienności w Galerii Wysokich Napięć

29 kwietnia w praskiej Galerii Wysokich Napięć (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy 30 czarnobiałych fotografii z życia codziennego lesbijek w Polsce. Autorką fotoreportażu jest Hanna Jarząbek. Wystawa zatytułowana jest Margines odmienności.

Plakat wystawy "Margines odmienności"

Plakat wystawy "Margines odmienności"

Hanka Jarząbek jest odważna i zdeterminowana – mówi Monika Piotrowska, kurator wystawy i dodaje: – Jej fotografowanie dziewczyn, które żyją razem, stanowi właściwie społecznie zaangażowaną akcję fotograficzną, a nie serię sesji zdjęciowych. Każde zdjęcie ma dobry kadr i emanuje emocjami. Maksymalnie prosty przekaz. Obiektywny. Czy to wystarczy, żeby zobaczyć w dziewczynach zwyczajne sąsiadki? – pyta Piotrowska. Wszystkie zdjęcie powstały w 2009 roku. Artystka kontynuuje projekt.

Hanna Jarząbek – z wykształcenia politolog, z zawodu od kilku lat fotograf. Większość swojego życia spędziła za granicą. Mieszkała w Szwajcarii, była wolontariuszką w dziecięcym centrum rehabilitacji w Strefie Gazy, dokumentowała zniszczenia spowodowane przez tajfun na Filipinach. Gdy dwa lata temu przyjechała do Polski, uderzyła ją liczba wrogich homoseksualistom wypowiedzi, również w oficjalnych mediach. W odpowiedzi powstał cykl Margines odmienności. Przez rok Jarząbek fotografowała życie codzienne polskich lesbijek – zwykłe, codzienne sytuacje, kadry z rzeczywistości, proste i czytelne.

Kultura Wysokich Napięć w SWPS to wystawy fotograficzne twórców o międzynarodowej renomie, spektakle teatralne najlepszych grup teatralnych, promocje najnowszych książek, spotkania z uznanymi artystami i pokazy filmów z nurtu kina niezależnego.

Margines odmienności
Galeria Wysokich Napięć SWPS
Wernisaż: 29 kwietnia 2010 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna: 29 kwietnia do 13 maja 2010 roku
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, II p.
Ul. Chodakowska 19/31, Warszawa

Dodaj komentarz