• 2010-04-27

Mazovia Goes Baroque 2010

Od 5 do 7 maja 2010 roku o  godz. 19.00 w  Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz  8 maja 2010 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej PSM w Płocku odbędą się koncerty w ramach festiwalu Mazovia Goes Baroque 2010.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Wybitne dzieła mistrza baroku Jana Sebastiana Bacha, angielska muzyka na zespół viol da gamba, a także angielska i hiszpańska muzyka na klawesyn – tak zapowiada się program majowego epizodu Mazovia Goes Baroque. Trzeci projekt w ramach tegorocznego festiwalu odkrywa odległości pomiędzy melodią i tańcem z jednej a skomplikowaną strukturą polifoniczną muzyki barokowej – z drugiej strony. Światowej sławy muzycy z Europy, Ameryki i Azji przybędą w maju do Warszawy i Płocka. Bohaterami siedmiu koncertów – sześciu w Warszawie i jednego w Płocku będą: słynny, wielokrotnie nagradzany amerykańsko-brytyjsko-fiński consort viol da gamba Phantasm, duński klawesynista Allan Rasmussen oraz japoński skrzypek Ryo Terakado. Festiwal realizowany jest wspólnie z Programem 2 Polskiego Radia.

Phantasm zasłynął na świecie swoimi interpretacjami muzyki angielskiej oraz Kunst der Fuge – ostatniego, niedokończonego dzieła Jana Sebastiana Bacha. Ten właśnie repertuar zespół wykona podczas dwóch festiwalowych koncertów. Sztuka fugi to zbiór mityczny, nazywany duchowym i artystycznym testamentem Bacha, przedmiot żywego sporu o to, na który instrument został napisany – na festiwalu zabrzmi w wykonaniu consortu viol da gamba – consortu, czyli jedności złożonej z kilku instrumentów.

Miłośnikom muzyki klawesynowej wysłuchać będą mogli koncertów w wykonaniu Allana Rasmussena, który pokaże dwie niezwykle interesujące i oryginalne tradycje – muzykę angielską i hiszpańską, czerpiące swoje źródłowe inspiracje z muzyki wokalnej i tanecznej.

Wyjątkowy instrument – violoncello da spalla oraz jeden z najbardziej fascynujących i lubianych zbiorów Jana Sebastiana Bacha – cykl 6 suit na wiolonczelę solo w całości – to zapowiedź niezwykłej muzycznej przygody. Wysłuchać będzie ich można na dwóch warszawskich koncertach w wykonaniu Ryo Terakado. Cztery wybrane suity usłyszy także publiczność w Płocku.

28 kwietnia o godz. 19.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia odbędzie się retransmisja lutowych koncertów Mazovia Goes Baroque.

Dodaj komentarz