• 2010-04-27

Koncert zespołu Karbido z ukraińskim wokalistą Jurijem Andruchowyczem w Warszawie

24 maja 2010 roku o godz. 20.30 w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie odbędzie się koncert wrocławskich eksperymentalistów Karbido z ukraińskim wokalistą Jurijem Andruchowyczem, w ramach premiery ich wspólnej, najnowszej płyty o tytule Cynamon.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Po rockowo-folkowym Samogonie przyszedł czas na penetracje elektroniczne, post-rockowe i halucynujące eksperymenty psychoakustyczne. Prapremierowe wykonanie szkiców do Cynamonu miało miejsce podczas III Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Brunona Schulza w Drohobyczu (maj 2008 r.).

Płyta Cynamon jest cyklem 12 różnych muzycznych obrazów. Muzycy sięgneli do klimatów post-rockowych, dzieląc noise, minimal czy ambient z energią dziwnie brzmiących ballad, tang i walców. Przywołują echo dawnych kataryn, karuzel i gramofonów, topiąc je na końcu w jazgocie gitar i zniekształceniach transowego rytmu.

Tym razem na potrzeby muzyki wykonano liczne rejestracje terenowe bo niemal roczna sesja nagraniowa odbywała się w wielu miejscach, niekiedy w kilku jednocześnie. Można powiedzieć, że Cynamon powstał w nomadycznym studiu nagrań. Płyta powstawała w Utrechcie, w Drohobyczu, Warszawie i we Wrocławiu; partie perkusyjne Zumthor nagrał w szwajcarskim Haldenstein, zaś niektóre ambienty były rejestrowane na ulicach Jerozolimy i Hong-Kongu.

Niekwestionowanym magnesem płyty jest jednak Jurij Andruchowycz. Charyzmatycznym, meandrującym głosem genialnie zamienia własną poezję w hipnotyzującą opowieść. Ogromna w tym zasługa genialnego przekładu Jacka Podsiadły (wszystkie teksty pochodzą ze zbioru Egzotyczne ptaki i rośliny, właśnie w jego przekładzie, wydanego przez Biuro Literackie w 2007 r.). Wydawnictwo Cynamon zawiera dodatek: pięcioczęściową suitę Indie, którą w wymiarze improwizatorskim grupa wykonała parokrotnie podczas ukraińskich tras wcześniejszego Samogonu.

Indie są osobnym dziełem, filozoficzną elektro-balladą transkontynentalną z elementami etnicznego kolorytu. Kompozycja w całości powstała na obrzeżach głównej sesji nagraniowej Cynamonu, podczas prac wokalnych, nie jest więc wolna od atmosfery twórczego, późnonocnego amoku.

Cynamon
Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny
24 maja 2010 roku o godz. 20.30

Dodaj komentarz