• 2010-04-26

Spotkanie Gilles Deleuze ogląda filmy w Warszawie

29 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00 w sali Kino/Audytorium w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie  odbędzie się spotkanie Gilles Deleuze ogląda filmy poświęcone książce Gilles’a Deleuze’a Kino. 1. Obraz-ruch, 2. Obraz-czas.

Materiał promocyjny organizatora

Materiał promocyjny organizatora

Wydarzenie, które poprowadzi Mateusz Falkowski (OM) jest współorganizowane przez Orgię Myśli, Instytut Francuski w Warszawie, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, które poprowadzi z udziałem Małgorzaty Jakubowskiej (UŁ), Pauliny Kwiatkowskiej (UW) oraz Krzysztofa Wolańskiego (UW).

Niniejsze studium nie jest historią kina. […] W pierwszej części zajmujemy się obrazem-ruchem i jego odmianami. Obraz-czas będzie przedmiotem drugiej części. Wielkich twórców kina można […] porównywać nie tylko do malarzy i architektów czy muzyków, lecz także do myślicieli. Myślą oni za pomocą obrazów-ruchu i obrazów-czasu, a nie za pomocą pojęć. I niczego w tym nie zmienia ogromny udział szmiry w produkcji filmowej […]. Wielcy twórcy filmowi są jedynie bardziej narażeni, nieskończenie łatwiej przeszkodzić im w realizacji dzieła. Historia kina to długie dzieje męczeństwa. Mimo to kino wpisuje się przecież do historii sztuki i historii myśli za sprawą jedynych w swoim rodzaju, autonomicznych form, na przekór wszystkiemu wymyślonych i przeniesionych na ekran przez twórców.

Gilles Deleuze (1925-1995) – jeden z najbardziej wpływowych filozofów drugiej połowy XX wieku. Profesor Uniwersytetu Paris VIII. Do najważniejszych jego publikacji należą: Logika sensu (1969), Francis Bacon. Logika wrażenia (1984), Kapitalizm i schizofrenia. T. I: Anty-Edyp (1972), Proust i znaki (1964), Co to jest filozofia (1991), a także prace o Nietzschem, Bergsonie, Spinozie i Kancie. To właśnie w trakcie studiów nad Kantem kształtuje się filozoficzna metoda samego Deleuze’a.

Gilles Deleuze ogląda filmy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
29 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00

Dodaj komentarz