• 2010-04-26

Good morning Lenin – 1949–1953 w Warszawie

30 kwietnia 2010 roku o godz. 18.00 w Domu Spotkań z  Historią w Warszawie Tadeusz Sobolewski zaprezentuje filmy dokumentalne z historii powojennej Polski Good morning Lenin – 1949–1953 w ramach trzeciego spotkania z cyklu filmowego Domu Spotkań z Historią A gdybyśmy tam byli?

W programie:

  • Good morning, Lenin (2009 r.) w reżyserii Konrada Szołajskiego (współczesny dokument o turystach zachodnioeuropejskich szukających w Nowej Hucie śladów komunizmu)
  • Pokój zwycięży (1951 r.) w reżyserii Jerzego Szelubskiego
  • Kolejarskie słowo (1953 r.)w reżyserii Andrzeja Munka

Cykl skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, studentów i osób zainteresowanych filmem, kulturą i przemianami społeczno-obyczajowymi w powojennej Polsce.

A gdybyśmy tam byli? – poświęcony jest polskiemu filmowi dokumentalnemu. Scenariusz cyklu jest autorskim pomysłem Tadeusza Sobolewskiego, dziennikarza i krytyka filmowego, wybitnego znawcy polskiego i światowego dokumentu. Spotkania odbywać się będą co miesiąc w Domu Spotkań z Historią. Tadeusz Sobolewski o idei cyklu:

Nawet najczarniejsze dokumenty, robione po 1956 roku, miały w sobie jakiś element nadziei. Oglądajmy tamte filmy bez poczucia wyższości, próbujmy spojrzeć na Polskę 1945-1989 oczami ludzi, którzy w niej żyli. Nie traktujmy ich jako „elementu systemu”. Wyobraźmy sobie, że sami tam żyjemy. Bo to był ciągle ten sam kraj – niesuwerenny, biedny, skrępowany kłamstwem, ale nie do końca. Granice wolności były przekraczane, rozszerzały się. Film dokumentalny jest tego świadectwem.

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych.

Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filmotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego.

Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie.

DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Good morning Lenin – 1949–1953
Dom Spotkań z Historią w Warszawie
30 kwietnia 2010 roku o godz. 18.00

Dodaj komentarz