• 2010-04-24

Spotkania na Granicy podczas cieszyńskiego Kina na Granicy

Od 28 kwietnia do 3 maja 2010 roku odbywać się będzie w Cieszynie 12 edycja przeglądu filmowego Kino na Granicy. W tym roku przeglądowi towarzyszyć będą Spotkania na Granicy. Spotkania… odbędą się w Cieszynie po raz drugi. Będzie to szesnaście projektów filmów w produkcji, dziesięć filmów sezonu 2009/2010, ponad pięćdziesięciu gości z Czech, Słowacji i Polski.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Ideą Spotkania na Granicy jest stworzenie płaszczyzny współpracy dla profesjonalistów z tych trzech krajów. Wśród gości, którzy potwierdzili swój przyjazd do Cieszyna, są reżyserzy, producenci, dystrybutorzy, agenci sprzedaży oraz przedstawiciele instytutów filmowych.

Spotkanie rozpocznie się w piątek 30 kwietnia prezentacją fragmentów filmów fabularnych i dokumentalnych sezonu 2009/2010 z Czech, Słowacji i Polski. Spośród czeskich i słowackich filmów zostaną zaprezentowane te, które jeszcze nie zagościły na festiwalach w Polsce i w polskich kinach, a często nie miały jeszcze w ogóle swojej światowej premiery festiwalowej. Będą to m.in.: najnowszy film Jan Svěráka Kuky se vrací, który swoją światową premierę będzie miał na tegorocznym festiwalu w Karlovych Varach, najnowszy film twórców Czeskiego snu, Víta Klusáka i Filipa Remudy, zatytułowany Český Mír, Osadne Marko Škopa, obiecujące debiuty reżyserskie Dvojka Jaroslava Fuita i Zoufalci Jitki Rudolfovej (obydwa zakwalifikowane do konkursów w Karlovych Varach). Polskę będą reprezentowały m.in. Zero Pawła Borowskiego i Cudowne lato Ryszarda Brylskiego.

Drugiego dnia Spotkania prezentowane będą projekty pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych w produkcji. Czechy będzie reprezentowało sześć projektów, Słowację i Polskę – po pięć. Uczestnicy Spotkania będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi planami filmowymi Petra Zelenki, Sławomira Fabickiego, Juraja Nvoty, cenionego słowackiego dokumentalisty Jaroslava Vojtka, Agnieszki Holland, Leszka Wosiewicza i Alice Nellis. Będą też mogli przyjrzeć się pomysłom młodych, debiutujących dopiero twórców: Bartka Konopki, Václava Švankmajera, Gejzy Dezorza, Jana Komasy, Marysi Sadowskiej. Wśród prezentowanych projektów znajdzie się też m.in. Dom Zuzany Liovej, za którego scenariusz reżyserka otrzymała nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na Scprit East w Cannes w 2007 roku.

Tematem ostatniego dnia Spotkania będą debiutujący reżyserzy. Podczas odbywającej się na zamknięcie Spotkania dyskusji panelowej biorący w niej udział profesjonaliści i twórcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Czechy, Słowacja i Polska to kraje przyjazne dla debiutujących reżyserów.

Przegląd Filmowy Kino na Granicy od lat promuje czeskie i słowackie kino wśród polskich widzów – mówi Jolanta Dygoś, Dyrektor Przeglądu – To między innymi dzięki naszej działalności filmy z tych krajów na stałe zagościły na ekranach polskich kin. Kolejnym krokiem jest chęć uczynienia z Cieszyna miejsca, gdzie profesjonaliści z Czech, Słowacji i Polski będą mogli spotkać się w celu nawiązania i pogłębienia współpracy producenckiej oraz wymiany doświadczeń. Długofalowym celem Spotkania jest również zwiększenie zainteresowania czeskich i słowackich dystrybutorów polskimi filmami. Mamy nadzieję, że Czesi i Słowacy pokochają kino polskie tak, jak Polacy kochają kino czeskie i słowackie.

Spotkanie na Granicy potrwa od 30 kwietnia do 2 maja. Prezentacje filmów i projektów odbędą się w Śląskim Zamku Przedsiębiorczości w Cieszynie, zaś dyskusja panelowa w cieszyńskim Kinie Piast.

Spotkanie na Granicy organizowane jest dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dodaj komentarz