• 2010-04-24

Mitologiczny Cyrk doktora Papa-Geno w Łodzi

Od 24 do 25 maja 2010 roku o godzinie 19.00 w PATIO Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Teatr Napięcie zaprezentuje premierę komedii pt.: Mitologiczny Cyrk doktora Papa-Geno. Z tego miejsca aktorzy Teatru przekierują widzów do utajnionego miejsca pokazu spektaklu…

Na czym polegać będzie unikatowy charakter wydarzenia? Po pierwsze przestrzeń… Widzowie Mitologicznego Cyrku… ulokowani zostaną w nietypowej konstrukcji z rusztowań, stanowiącej jednocześnie scenę, widownię i scenografię spektaklu. Publiczność ulokowana w wyżej opisanej konstrukcji będzie mogła wystawiać głowy nad płaszczyznę sceny poprzez ulokowane w jej obrębie otwory. Tym samym, widzowie będą mieli jedyną w swoim rodzaju okazję, aby zobaczyć niezwykłą komedię Teatru Napięcie, obserwując wydarzenia z perspektywy żabiej, niczym elementy scenograficzne przedstawienia.

Po drugie: scenariusz i opowieść… Fabularny motyw wyjściowy spektaklu opowiada o szalonym doktorze Papa-Geno (czyt. ojciec pochodzenia), który, na drodze stymulowanych mutacji genetycznych, pragnie stworzyć kreatury, przypominające swym wyglądem najróżniejsze stwory mitologiczne, takie jak np.: Syrena, Satyr, Centaur, Pegaz, Anioł, Elf, etc. Zdaniem Papa-Geno każdy z tych stworów jest możliwy do wykonania w jego laboratorium poprzez fuzję dwóch organizmów – ludzkiego i zwierzęcego.

U podstaw starań naukowca leży pragnienie stworzenia Wielkiego Parku Mitologii – ogromnego safari, funkcjonującego jako miejsce unaocznienia wszelkich mitologicznych bestii. Należy jednak dopowiedzieć, iż starania Papa-Geno nie zawsze wychodzą tak, jak chciałby tego naukowiec. Efektem chybionych eksperymentów jest mnóstwo tzw. niedorobionych mitologicznych mutantów, które doktor Papa-Geno czuje się w obowiązku zamknąć w tzw. Cyrku Wyobraźni. To tutaj toczy się groteskowa akcja spektaklu!

Po trzecie: sposób doprowadzenia widzów… Mitologiczny Cyrk… rozpocznie się zanim jeszcze publiczność pojawi się w miejscu pokazu spektaklu. W dniu prezentacji przedstawienia, widzowie, którzy zgłoszą swą chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu, zostaną umówieni w rozpoznawalnym miejscu w Łodzi. Następnie aktorzy zawiążą im oczy i doprowadzą do utajnionego miejsca pokazu spektaklu, gdzie przed ich oczami wybuduje się całkowicie odrealnione, fantastyczne miejsce.

Po czwarte: Holodeck. Wirtualna rzeczywistość obozu kontentracyjnego… W związku z tym, iż komediowy Mitologiczny Cyrk… będzie zmagał się z tematem wszelkich form opresyjności (również tych mitologicznych i wynaturzonych), zostanie on poprzedzony trailerem nieistniejącego spektaklu pt.: Holodeck. Wirtualna rzeczywistość obozu koncentracyjnego.

Trailer zostanie ukazany, jako wizualizacja platońskiej jaskini. Będzie on przedstawiony w groteskowych, fluorescencyjnych kolorach, a w jego tle będzie pobrzmiewała muzyka elektroniczna. Akcja traileru będzie bardzo poszatkowana, aczkolwiek jej głównym przekazem będą gry toczone pomiędzy więźniami i oprawcami; z naciskiem właśnie na same GRY…

Po ostateczne: główne pytania stawiane przez spektakl… Spektakl Teatru Napięcie, poprzez swoją konstrukcję, scenariusz i wykorzystane odniesienia do kultury, zmagał będzie się z wieloma ważnymi dla nas pytaniami. Przede wszystkim:

  • Jaki jest sens istnienia wszelkich przejawów opresyjności?
  • W jaki sposób można osiągnąć spełnienie w momencie, kiedy czujemy się całkowicie niedoskonali?
  • Jak to się dzieje, że pewne fakty historyczne i opowieści mitologiczne mieszają się ze sobą, zamazując tym samym sens wydarzeń?
  • Czemu tak bardzo próbujemy oswoić niedoskonałość, okłamując samego siebie?
  • Jak daleko możemy posunąć się w tworzeniu opowieści, czy najróżniejszych istnień?…

Te oraz wiele innych pytań zostanie ujęte w niezwykłej opowieści – rozhukanej i zakręconej jak na prawdziwą komedię przystało.

Mitologiczny Cyrk doktora Papa-Geno
PATIO Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi
ul. Rewolucji 1905 roku nr 52
24 – 25 maja 2010 roku, godz. 19:00

Dodaj komentarz