• 2010-04-24

39/89 Zrozumieć Polskę – koncert L.U.C.’a we Wrocławiu

27 kwietnia 2010 roku o godzinie 20.00 w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu odbędzie się koncert L.U.C’a. Koncert odbędzie się z okazji wydania przez artystę albumu koncepcyjnego – 39/89 Zrozumieć Polskę. Jest to koncepcyjny projekt multimedialny z wykorzystaniem archiwalnych tekstów wydobytych z archiwum Polskiego Radia.

L.U.C. fot. Bartosz Maz

L.U.C. fot. Bartosz Maz

Muzykę ilustrującą tragiczne półwiecze 1939-89 charakteryzuje nietypowe brzmienia łączące nowy jazz, elektronikę, muzykę kameralną i filmową, które są tłem dla autentycznych głosów najważniejszych postaci tego okresu – od Stefana Starzyńskiego poprzez czołowych partyjnych dygnitarzy, po Jana Pawła II i Lecha Wałęsę. Całość multimedialnej prezentacji w nowoczesnej estetyce ze skreczami Dawida Szczęsnego.

Nie jest to typowy krążek muzyczny, raczej słuchowisko składające się z wybranych cytatów obudowanych doskonałym muzycznym tłem.

Jak bywa w przypadku twórczości L.U.C`a, muzyka na płycie jest nieklasyfikowalna i niezwykle barwna. Tym razem jednak realizowana z wyjątkowym rozmachem – od klasyki, przez muzykę filmową, aż po jazz i trip-hop. Słuchając autentycznych głosów wydobytych z Archiwum Polskiego Radia, wplecionych w estetykę muzyki XXI wieku za pomocą gramofonów i elektroniki, odkrywamy na nowo szokujące fakty wspomnianego okresu.

To niezwykła lekcja historii – bez mentorstwa, czy subiektywnego komentarza, a oddana do wysłuchania, zmusza do przemyśleń. Proponuje wyprawę w odmęt minionego półwiecza i zmierzenie się ze stereotypowym pojmowaniem historii.

39/89 Zrozumieć Polskę to nie okolicznościowa laurka, a nowoczesna lekcja historii a także świadectwo pamięci i wdzięczności dla własnego narodu za wywalczoną wolność.

Skład słuchowiska:

L.U.C – elektronika
DAWID SZCZĘSNY – elektronika i gramofony
OLGA KWIATEK – skrzypce
BOŻENA RODZEŃ – JAROSZ – wiolonczela
ADAM LEPKA – trąbki i perkusjonalia
MACIEK MAZUREK – gitara elektryczna
MARCIN SPERA – bas i kontrabas
ARTUR DOMINIK – perkusja

Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu
27 kwietnia 2010, godz. 20.00

Dodaj komentarz