• 2010-04-24

17. Bydgoski Festiwal Operowy

Od 24 kwietnia do 9 maja 2010 roku w Operze Novej w Bydgoszczy po raz siedemnasty odbywać się będzie największy polski festiwal poświęcony operze, Bydgoski Festiwal Operowy. Tegoroczny festiwal otworzy opera La Gioconda.

Materiały promocyjne organizatora

Materiały promocyjne organizatora

Dzieło Amilcara Ponchiellego, grand opera La Gioconda, wykreowana została  przez mistrza reżyserii Krzysztofa Nazara, pod batutą Rubena Silvy, w scenografii Marka Chowańca, z kostiumami wg projektów Magdaleny Tesławskiej. Ta wyjątkowo mocna ekipa realizatorów gwarantuje, że spektakl w wykonaniu artystów Opery Nova będzie z całą pewnością wydarzeniem artystycznym.

Na Festiwalu gościć będzie pierwsza scena litewska: Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna; artyści wykonają znakomitą operę Jacquesa Fromentala Halévy’ego Żydówka, w słynnej inscenizacji, przeniesionej z wiedeńskiej Staatsoper.

Podczas festiwalu wystąpią teatry z Poznania, Łodzi, Chorzowa i Gdańska ze swymi najnowszymi, bądź słynnymi produkcjami z ubiegłych lat, firmowanymi nazwiskami świetnych reżyserów: Güntera Krämera-wybitnego niemieckiego inscenizatora dzieł operowych, Ignacia Garcii, Marka Weissa, czy – debiutującej w realizacji gatunku muzycznego – Magdaleny Piekorz.

W programie nie zabraknie kanonu światowej literatury operowej, ulubionych przez Publiczność dzieł Czajkowskiego i Verdiego. Widzów w każdym wieku powinien usatysfakcjonować musical. Występ rewelacyjnej formacji baletowej z Kuby, Danza Contemporanea de Cuba zelektryzuje miłośników tańca współczesnego. Ten zespół, kierowany przez Miguela Á. Iglesiasa Ferrera, wystąpi w Polsce po raz pierwszy –  zakończy on tegoroczny Festiwal na gościnnej scenie Opery Nova.

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu Festiwalowi jest trzecia już edycja Operowego Forum Młodych, czyli spektakli kameralnych w wykonaniu studentów akademii muzycznych z Wrocławia, Bydgoszczy i Wrocławia. Dodatkowo odbędą się projekcje (na dużym ekranie) oper zarejestrowanych na DVD z oferty Universal Music Polska.

17. Bydgoski Festiwal Operowy
24 kwietnia do 9 maja 2010 roku
Opera Nova w Bydgoszczy

Dodaj komentarz