• 2010-04-23

Wystawa malarstwa Jacka Sroki w Zamościu

W dniach od 7 do 30 maja 2010 roku w BWA w Galerii Zamojskiej w Zamościu będzie miała wystawa malarstwa Jacka Sroki pt. Straż nocna – Obrazy z ostatnich lat.

Pan Krowi, Janusz Sroka

Pan Krowi, aut. Jacek Sroka

Figuratywne malarstwo Jacka Sroki intryguje, przyciąga i mobilizuje do obcowania. Swoisty urok tej sztuki upatrywany  jest w drapieżnej i groteskowej formie monumentalnych postaci ludzkich czy rozpłatanych zwierząt. Oryginalny rodzaj ekspresji wzmacniany jest często soczystością koloru. Żywiołowość i gestualność tego malarstwa zmierza w kierunku ukazania istoty mizerii i niedoskonałości ludzkiej egzystencji, odzierając ją z wszelkiej powierzchowności.

Jacek Sroka – ur. w 1957 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1981 roku w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek.

W swoim dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych. Brał udział w wielu pokazach, konkursach wystawachzbiorowych sztuki polskiej w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Grafika Atlantycka w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987). W roku 1988 zdobył Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu. W 2001 roku zostaje laureatem prestiżowej Nagrodyim. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków za najciekawszą indywidualną wystawę prezentowaną w Krakowie.

BWA Galeria Zamojska,
ul. Staszica 27
22-400 Zamość

Dodaj komentarz