• 2010-04-22

Szczecin Music Fest 2010

W dniach 0d 21 kwietnia do 16 czerwca 2010 roku trwać będzie w Szczecinie Szczecin Music Fest 2010. Artyści występujący podczas festiwalu to Nils Petter Molvaer, Mulatu Astatke, Mariza, Gotan Project i Paco de Lucia.

NILS PETTER MOLVAER (Norwegia) – to obok Jana Garbarka najbardziej znany reprezentant norweskiego jazzu. Swój pierwszy solowy krążek nagrał w roku 1997 – była to słynna płyta Khmer wydana przez legendarną wytwórnię ECM. Wielki sukces płyty sprawił, że od razu zaliczono go do elity jazzowo-elektronicznych wizjonerów i współtwórców nowego stylu jakim był nu-jazz. Choć jest trębaczem to jego muzyczne inspiracje są niezwykle szerokie, artysta wymienia obok siebie tak różnych artystów jak Billie Holiday, Miles Davis, Don Cherry, Brian Eno czy Bill Laswell. Molvaer świetnie łączy swe muzyczne fascynacje, tworząc wysublimowaną mieszankę jazzu, przystępnej elektroniki i dubu.

MULATU ASTATKE (Etiopia) – Mulatu Astatke (rocznik 1943) to najważniejsza postać na muzycznej scenie Etiopii. Innowacyjny multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer. To on stworzył i przez lata rozwijał styl który sam nazwał ethio-jazz. Artysta nagrywa od lat 60-tych, w latach 70-tych współpracował z legendarnym band-liderem Duke’iem Ellingtonem. Szerszą sławę przyniosły mu albumy z serii Ethiopiques (kompilacje najlepszych nagrań etiopskich i erytrejskich). W ostatnich latach jego nazwisko pojawiło się ponownie z większą mocą dzięki ścieżce dźwiękowej filmu Broken Flowers w reżyserii Jima Jarmuscha oraz współpracy z The Heliocentrics – brytyjskim kolektywem progresywnych instrumentalistów dowodzonym przez mistrza perkusji Malcolma Catto. Wspólny album Mulatu Astatke i The Heliocentrics był sensacją na scenie nowoczesnej muzyki klubowej w 2009 roku.

MARIZA (Portugalia) – największa sława stylu fado, skarb narodowy Portugalii, gwiazda najlepszych sal koncertowych świata powraca po 3 latach do Szczecina. Jej głos określa się słowami magiczny, diamentowy, magnetyczny, a fenomen popularności porównuje się do najsłynniejszych div operowych i megagwiazd pop/rock. Jej koncerty elektryzują, oszałamiają, wprowadzają w zachwyt, a nawet ekstazę! Mariza urodziła się dla śpiewu, a jej kariera to pasmo sukcesów. Od początku porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a niezwykłe koncerty umacniają pozycję wielkiej gwiazdy. Ostatni album Marizy nosi tytuł Terra (Ziemia). Muzyka zawarta na Terra to mieszanka takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk.

GOTAN PROJECT (Argentyna-Francja) – powstał w 1999 roku, kiedy to trójka muzyków: Philippe Cohen Solal, Eduardo Makaroff i Christoph H. Müller postanowiła stworzyć coś zupełnie nowego i zaskakującego. Zdecydowali, że spróbują unowocześnić argentyńskie rytmy przez dodanie elementów muzyki elektronicznej. W rezultacie powstała bardzo ciekawa i oryginalna muzyka, istna fuzja tanga i muzyki współczesnej, która pozytywnie zaskoczyła zarówno publiczność, jak i krytyków. Ich pierwszy album La Revancha del Tango (Zemsta Tango) od razu wzbudził wielkie zainteresowanie i odniósł komercyjny sukces. Trio szybko zyskało ogromną popularność w Europie, a później także na innych kontynentach. Ich koncerty to prawdziwe multimedialne spektakle – muzyka w połączeniu z wizualizacjami daje niewiarygodny rezultat.

PACO DE LUCIA (Hiszpania) – (właśc. Francisco Sanchez Gomez) – najsłynniejszy gitarzysta flamenco i jeden z najsłynniejszych gitarzystów wszechczasów. Swoją pierwszą gitarę otrzymał od ojca w wieku 5 lat, a wiec gra już na niej ponad 55 lat! W swojej karierze nagrał dziesiątki albumów (pierwszy w 1965 roku), otrzymał setki nagród i wyróżnień. Wpływ jaki wywarł na współczesną muzykę gitarową jest ogromny – z jednej strony wydatnie przyczynił się do wykreowania światowej mody na flamenco, a z drugiej wzbogacił flamenco o wpływy muzyki jazzowej i klasycznej. Filar najsłynniejszego gitarowego tria w historii – Al Di Meola – Paco de Lucia – John McLaughlin. Płyta tego tria Friday Night in San Francisco (1981) odniosła ogromny sukces i została sprzedana w wielu milionach egzemplarzy!

Program festiwalu:

21 kwietnia 2010 roku / Filharmonia / Nils Petter MOLVAER
20 maja 2010 roku / Zamek Książąt Pomorskich / Mulatu ASTATKE
02 czerwca 2010 roku / Zamek Książąt Pomorskich / MARIZA
15 czerwca 2010 roku / Zamek Książąt Pomorskich / GOTAN PROJECT
16 czerwca 2010 roku / Zamek Książąt Pomorskich / PACO DE LUCIA

Dodaj komentarz