• 2010-04-21

Short Waves. Festiwal polskich filmów krótkometrażowych

22 kwietnia 2010 roku o godz 18 00 w Chatce Żaka w Lublinie odbędzie się druga edycja Short Waves – Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych.

Kaszel umarlaka
Kaszel Umarlaka

Niespełna dwugodzinny pokaz zawiera najlepsze polskie krótkometrażówki wyprodukowane po 2008 roku; podczas projekcji będzie można zobaczyć zarówno filmy premierowe, jak i te, które nagradzano już na innych imprezach. W sumie na Festiwal zostało nadesłanych ponad 150 filmów; wśród nich animacje, dokumenty, fabuły, teledyski, video-art i reklamy, spośród których wybrane zostały te najlepsze i najbardziej reprezentatywne.

Program:

  • Pies BIFF, Grzesiek Nowiński, 2009. Eergetyczny teledysk do piosenki zespołu BiFF, zrealizowany techniką poklatkową.
  • Brzydkie słowa Marcin Maziarzewski, prod. WRiTv UŚ Katowice, 2009. Niezwykle trudno jest opowiedzieć o chorobie nie popadając w patos i przygnębienie. Marcin Maziarzewski ominął te mielizny i przedstawił bohatera, którego życie nie jest lekkie – cierpi na zespół Tourette’a.
  • Rabbit Case Jakub Wroński, prod. PWSFTviT, 2009. Film animowany przedstawiający relacje między wilkiem i zającem z nieco innej strony. Historia przyjaźni wilka z zającem.
  • Niewidzialni Katarzyna Gondek, prod. Studio ABM Poznań, 2009.Wyjątkowy film dokumentujący lekcje tańca dla niewidomych. Choć zrealizowany subtelnie i taktownie, daleko mu do płaczliwego melodramatu o osobach niepełnosprawnych.
  • Powrót Anna Błaszczyk, prod. SE-MA-FOR Produkcja Filmowa, 2009. Animowany film science fiction. Powracający po latach nastoją planetę astronauta odkrywa, jak wiele się zmieniło podczas jego nieobecności, choć niektóre rzeczy pozostały niezmienne.
  • Kaszel Umarlaka Krzysztof Borówka, prod. WRiTv UŚ Katowice, 2009. Realizm magiczny, w którym proporcje między realizmem a magią są idealnie wyważone, nie jest za różowo i sielsko, a z drugiej strony na pewno nie jest zbyt szaro i smutno.
  • Koniec Agnieszka Pokrywka, ASP Poznań, 2009. Oparty na motywach Rzeźni nr.5. Kurta Voneguta, autorka pokazuje II wojnę światową obserwowaną na wstecznym biegu, nie poprzestaje jednak na montażowych trickach ale opowiada poważną i interesującą historię.
  • Aaa tanie wizualki Katarzyna Łygońska i Ewa Juszkiewicz,prod. ASP Gdańsk, 2009, 1′.Zabawa formą wycinanki: fragmenty starych fotografii na diaskopie, muzykę do tego dynamicznego, jednominutowego filmu stworzył Stendek.
  • Szczęściarze Tomasz Wolski, prod. KIJORA, 2008. Dokument utrzymany w duch Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyser pokazał jak w niewielkiej przestrzeni Urzędu Stanu Cywilnego zamyka się koło życia: ślub, chrzciny, zgon.
  • Everytime Oi Va Voi, Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski, 2009. Teledysk do piosenki brytyjskiego zespołu Oi Va Voi, zrealizowany wyłącznie przy użyciu niszczarki do papieru, drukarki i aparatu fotograficznego.

Short Waves. Festiwal polskich filmów krótkometrażowych
Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka
ul. Radziszewskiego 16
20-031 Lublin
22 kwietnia 2010 roku
godz. 18 oo

Dodaj komentarz